Wskazania do przeprowadzenia rektoskopii
Rektoskopię stosuje się przede wszystkim w diagnostyce problemów jelitowych, zwłaszcza gdy wykonanie pełnej kolonoskopii jest niemożliwe. Stosuje się ją także przy ocenie stopnia aktywności choroby oraz w monitorowaniu przebiegu leczenia. Wśród wskazań diagnostycznych do przeprowadzenia rektoskopii najczęściej wymienia się:
- krwawienie z odbytu;
- zaburzenia rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca (stolec ołówkowaty, taśmowaty);
- sączenie wydzieliny z odbytu;
- bóle w okolicy odbytu lub podbrzusza;
- świąd i pieczenie odbytu;
- utratę wagi ciała bez wyjaśnionej przyczyny.
Przygotowanie do badania i jego przebieg
Aby wyniki uzyskane przy przeprowadzeniu wziernikowania odbytnicy były wiarygodne, pacjent musi spełnić kilka niezbędnych warunków. Przede wszystkim na trzy dni przed wykonaniem badania pacjent powinien przejść na dietę lekkostrawną, a najlepiej półpłynną oraz zrezygnować ze spożywania produktów barwiących stolec, takich jak czarna kawa, jagody czy buraki.
W dniu badania pacjent powinien pozostać min. 6 godzin na czczo, zrezygnować z żucia gumy oraz palenia papierosów. Ponadto na dwie godziny przez rektoskopią niezbędne jest wykonanie wlewki doodbytniczej.
W celu wykonania rektoskopii pacjent przyjmuje pozycję kolankowo-łokciową z rozstawionymi kolanami. Lekarz wykonujący badanie dokładnie ogląda okolice odbytu w celu stwierdzenia, czy nie występują jakieś niepokojące zmiany lub otarcia naskórka, a następnie przeprowadza badanie per rectum, czyli badanie palcem przez odbyt. Dopiero po tych etapach przystępuje do wprowadzania do odbytu specjalnego wziernika zwanego rektoskopem. Wykonując delikatne manewry diagnosta ocenia wnętrze odbytu i odbytnicy, a także, gdy zajdzie taka potrzeba, pobiera wycinek błony śluzowej jelita grubego do badania histopatologicznego, dzięki któremu możliwe będzie rozwianie wątpliwości diagnostycznych.
Rektoskopia jest badaniem stosunkowo bezpiecznym – może być wykonywana zarówno u dzieci, jak i u kobiet w ciąży. Jednym z powikłań jest przerwanie ciągłości ściany jelita grubego, jednak występuje ono rzadko. W przypadku odczuwania przez pacjenta bólu brzucha, wystąpienia gorączki bądź innych niepokojących objawów, powinien on niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.