Czym jest kolonoskopia?
Kolonoskopia, nazywana także endoskopią jelita grubego, to metoda badania obrazowego dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie przeprowadza się za pomocą wprowadzanego przez odbyt giętkiego wziernika, który zakończony jest przewodem światłowodowym oraz kamerą. Kamera rejestruje obraz o wysokiej rozdzielczości, który umożliwia dokładną ocenę ścian jelita grubego.
W trakcie wykonywania kolonoskopii lekarz ocenia stan odbytnicy, esicy, okrężnicy zstępującej, poprzecznicy, okrężnicy wstępującej aż do zastawki krętniczo-kątniczej. Główny cel badania to ocena błony śluzowej wymienionych odcinków jelita grubego, a także, jeśli zaistnieje taka potrzeba, pobranie wycinków do badania histopatologicznego i ewentualne usunięcie polipów.
Za pomocą badania kolonoskopii możliwa jest diagnostyka oraz ocena postępu takich chorób jak:
- nowotwór jelita grubego
- nieswoiste zapalenia jelit
- uchyłki jelita grubego
- polipy jelita grubego
W trakcie kolonoskopii możliwe jest także wykonanie zabiegów, takich jak pobranie fragmentu tkanki do badania histopatologicznego czy usunięcie polipa. Zabiegi te umożliwia wprowadzenie do endoskopu specjalnej sondy, która może być zakończona kleszczykami czy też pętlą diatermiczną.
Kto powinien zgłosić się na kolonoskopię?
Specjaliści zgodnie twierdzą, że profilaktyczną kolonoskopię powinna wykonać każda osoba po ukończeniu 50. roku życia. Badanie kolonoskopowe powinno być wykonane u osób młodszych, gdy występuje u nich historia rodzinna raka jelita grubego, w tym przypadki dziedzicznego raka jelita grubego niezwiązanego z polipowatością.
Oprócz profilaktyki, na kolonoskopię powinny zgłosić się osoby, u których zaobserwowano:
- spadek masy ciała nieuzasadniony zmianą diety
- nawracający ból w obrębie jamy brzusznej
- zmianę rytmu i charakteru wypróżnień
- niewyjaśnioną niedokrwistość z niedoboru żelaza
- obecność krwi w stolcu
- wyczuwalny palpacyjnie opór w obrębie jamy brzusznej
Jak przebiega kolonoskopia?
Badanie może być wykonane w sedacji lub bez.
Na początku kolonoskopii pacjent leży na łóżku w pozycji bocznej.
Jeśli pacjent wykonuje badanie w sedacji (znieczulenie ogólne), lekarz anestezjolog podaje dożylnie środek usypiający. Endoskop czyli wziernik ze światłem, optyką oraz kanałem roboczym wprowadzany jest przez odbyt . Podczas badania lekarz ogląda całe jelito grube, aż do zastawki Bauchina czyli miejsca gdzie łączy się ono z jelitem cienkim. Jeśli zajdzie taka konieczność pobierane są wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego. W trakcie badania możliwe jest także usunięcie polipa jelita grubego.
Samo badanie kolonoskopowe wymaga od pacjenta poczynienia kilkudniowych przygotowań. Zaleca się, by pacjent na trzy dni przed badaniem przeszedł na dietę półpłynną, z wyłączeniem owoców pestkowych, tłustych mięs i wędlin, warzyw i sałatek, a także gazowanych napojów. W dniu poprzedzającym badanie pacjent powinien rozpocząć przyjmowanie preparatu wspomagającego oczyszczenie jelit, a na samą kolonoskopie należy zgłosić się na czczo.
Pełne przygotowanie do badania kolonoskopii jest dostępne w zakładce ''Przygotowanie do badań".