Leczenie chorób oczu u dorosłych

Jakie objawy nasuwają podejrzenie chorób oczu?

Wraz z rozwojem medycyny, wydłuża się długość życia człowieka. Z tego powodu występujące obecnie choroby są nieco inne od występujących jeszcze 50 czy 100 lat temu. Do najbardziej powszechnych schorzeń narządu wzroku należą aktualnie zaćma, jaskra oraz zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Okulistę warto odwiedzić, kiedy zauważymy następujące objawy:

  • ból, który może dotyczyć gałki ocznej lub głowy;
  • zmiana ostrości widzenia, zwłaszcza nagła poprawa lub pogorszenie wady wzroku;
  • błyski;
  • zamglenia;
  • zmniejszenie lub poszerzenie pola widzenia;
  • częściowa lub całkowita utrata wzroku.

Pacjent, który cierpi z powodu już zdiagnozowanych chorób oczu lub wad wzroku powinien pozostawać pod regularną kontrolą lekarza okulisty.

W jaki sposób leczy się choroby oczu?

Okulistyka to dziedzina medycyny, która blisko współpracuje z twórcami nowoczesnych technologii. Dzięki temu pacjenci mają dostęp do innowacyjnych metod leczenia. Należą do nich:

  • sztuczne soczewki wszczepiane w miejsce soczewki naturalnej, które coraz częściej są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta;
  • laseroterapia ‒ selektywna trabekuloplastyka, irydotomia, zabiegi laserowe wykonywane podczas leczenia AMD;
  • iniekcje doszklistkowe;
  • nowoczesne operacje okulistyczne.

Oczywiście nie można zapomnieć o leczeniu farmakologicznym, zarówno w formie kropli do oczu, jak i tabletek podawanych doustnie. Można je wykorzystać przede wszystkim w leczeniu jaskry, skutecznie obniżając ciśnienie wewnątrzgałkowe, bez konieczności stosowania terapii inwazyjnych.

Jak przebiega wizyta u okulisty?

Specjalistą chorób oczu jest okulista. Na wizytę u tego lekarza warto zabrać dotychczasową dokumentację medyczną. Najpierw zbierze on wywiad z pacjentem, następnie przeprowadzi badanie okulistyczne: obejrzy dno oka, zbada ostrość widzenia, pole widzenia oraz ciśnienie śródgałkowe. Niektóre z tych procedur mogą wywołać dyskomfort, są jednak bezbolesne. Na podstawie zebranych informacji, okulista postawi diagnozę, zleci ewentualne badania dodatkowe oraz zaplanuje postępowanie terapeutyczne, odpowie na ewentualne pytania pacjenta.

Wiele schorzeń dotykających narząd wzroku jest wywołane przez choroby ogólnoustrojowe (nadciśnienie tętnicze, cukrzycę). Zatem, aby ograniczyć ryzyko występowania schorzeń oczu, należy przede wszystkim dbać o zdrowie całego organizmu poprzez zdrowy tryb życia, regularne badania i stosowanie się do zaleceń lekarskich.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?