Co wykrywa USG ginekologiczne?

USG ginekologiczne można wykonywać na kilka sposobów, w zależności od decyzji specjalisty. Wyróżnia się przede wszystkim:

Badanie ultrasonograficzne pozwala zobrazować budowę anatomiczną i strukturę wszystkich tkanek wchodzących w skład kobiecych narządów płciowych, w tym macicy, jajowodów czy jajników. Za pomocą tego badania specjalista może wykryć obecność:

 • ciąży, w tym ciąży pozamacicznej;
 • patologicznych zmian chorobowych, takich jak mięśniaki macicy czy torbiele jajnika;
 • zrostów po operacjach chirurgicznych w obrębie miednicy mniejszej;
 • guzów i zmian o charakterze nowotworowym
  oraz
 • nieprawidłową budowę anatomiczną narządów płciowych;
 • nieprawidłowo zlokalizowaną wkładkę wewnątrzmaciczną.

  Regularne badanie ultrasonograficzne to podstawa profilaktyki chorób ginekologicznych

  USG ginekologiczne jest badaniem, które umożliwia wykrycie wielu schorzeń, nawet tych potencjalnie bezobjawowych. Specjaliści są zgodni, że USG stanowi dobre badanie przesiewowe w kierunku zmian nowotworowych w obrębie narządów rodnych, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie tego badania podczas wizyt u ginekologa. Zaleca się, by badanie to wykonywać nie rzadziej niż raz do roku.

  USG ginekologiczne może być także wykonywane u młodych dziewcząt, także tych, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia płciowego. W takiej sytuacji specjalista może zdecydować o zastosowaniu metody transrektalnej lub przezskórnej.

  Co ważne, badanie ultrasonograficzne można wykonać w dowolnym dniu cyklu, choć u kobiet w wieku rozrodczym zaleca się, by wizyta miała miejsce między 5. a 10. dniem cyklu (tuż po zakończeniu menstruacji).

  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies