USG ginekologiczne – kiedy wykonać i jak przebiega to badanie?

USG ginekologiczne należy do jednych z podstawowych badań obrazowych, które na stałe weszły do standardów diagnostycznych. To uniwersalna i niezwykle dokładna metoda, która pozwala na szybką ocenę stanu narządów rozrodczych kobiety. Dowiedz się kiedy warto pomyśleć o wykonaniu USG ginekologicznego, jak przebiega to badanie i czy wymaga specjalnego przygotowania!

Kiedy należy wykonać USG ginekologiczne?

USG ginekologiczne pozwala na obrazowanie m.in. macicy, endometrium, jajowodów czy jajników, przez co znajduje zastosowanie w diagnostyce większości chorób żeńskich narządów płciowych. Warto wiedzieć, że USG ginekologiczne powinno być wykonywane co 2 lata, w ramach profilaktyki. Oprócz tego, badanie to należy wykonać w przypadku:

  • weryfikacji początków ciąży;
  • podejrzenia ciąży pozamacicznej;
  • problemów z zajściem w ciążę i diagnostyki niepłodności;
  • podejrzenia zmian narządów rodnych, w tym guzów, mięśniaków czy torbieli;
  • nieregularnych miesiączek lub ich braku;
  • krwawień niezwiązanych z cyklem miesięcznym;
  • oceny lokalizacji wkładki antykoncepcyjnej;
  • dolegliwości bólowych w obrębie podbrzusza;
  • podejrzenia wad anatomicznych narządów rodnych;

Jak przebiega USG ginekologiczne?

W większości przypadków USG ginekologiczne wykonuje się transwaginalnie, w pozycji leżącej na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada na głowicę aparatu jednorazową gumową osłonkę, a następnie aplikuje specjalny żel, który ułatwia obrazowanie i niweluje uczucie dyskomfortu u pacjentki. Tak przygotowana głowica zostaje delikatnie wprowadzona do pochwy pacjentki, po czym lekarz delikatnie manewruje nią na boku, by uwidocznić poszczególne struktury. Wyjątkowo, w przypadku kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, USG ginekologiczne może zostać przeprowadzone przez powłoki brzuszne lub przezodbytniczo.

USG ginekologiczne jest badaniem nieinwazyjnym - nie dochodzi w trakcie do uszkodzenia tkanek, więc pacjentka po wizycie może normalnie wrócić do codziennych obowiązków. W placówkach przychodni MULTI MED pracują uznani specjaliści, którzy podczas USG ginekologicznego szczególnie dbają o dobre samopoczucie i komfort psychiczny pacjentek. Dzięki ich dużemu doświadczeniu, badanie nie jest bolesne, a czas jego trwania zazwyczaj nie przekracza kilkunastu minut.

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies