Nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

Przyszła Mama powinna dbać zarówno o zdrowie swoje jak i maluszka. W przypadku zdrowej ciąży polecany jest także umiarkowany ruch zwłaszcza na świeżym powietrzu. Nie tylko zdrowie fizyczne odgrywa ważną rolę. Przede wszystkim kobieta powinna przywiązywać uwagę do dobrej kondycji psychicznej i samopoczucia. Należy unikać stresujących sytuacji i zadbać o jak najwyższy poziom relaksu. Bardzo ważnym elementem jest także bogata w witaminy i składniki mineralne dieta. Przyszła Mama musi zatem pamiętać, że każdy posiłek powinien dostarczyć energii i cennych wartości zarówno dla niej, jak i maluszka.

Dlaczego warto wykonać zalecane badania prenatalne?

Jak wiemy, oprócz zdrowego trybu życia podstawowym wyznacznikiem prawidłowej ciąży są wizyty i badania lekarskie. Wszystkie badania powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Diagnostyka prenatalna ma na celu określić stan maluszka w różnych okresach rozwoju.

Badanie ultrasonograficzne to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych w trakcie prowadzenia ciąży. Zasadniczo powinno być wykonywane trzykrotnie: pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz w 19 – 23 i 28 – 32 tygodniu.

Dzięki USG możliwe jest bardzo wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości, między innymi wad poszczególnych układów (pokarmowego, krążenia, moczowego itd.), a także wad genetycznych. Celem badania USG jest poszukiwanie jakichkolwiek zaburzeń związanych z prawidłowym rozwojem płodu.

Oprócz badań ultrasonograficznych, można również wykonać inne nieinwazyjne badania należące badań prenatalnych, na przykład test Harmony czy test SANCO.

Do wykonania testów prenatalnych z krwi potrzebna jest tylko niewielka ilość krwi matki.

 

Kiedy istnieje konieczność wykonania inwazyjnych badań prenatalnych?

Badania prenatalne inwazyjne wykonuje się w przypadku zaleceń lekarza po diagnostyce nieinwazyjnej, w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Polegają one na pobraniu materiału płynu owodniowego pod kontrolą USG.

Do badań inwazyjnych wykonywanych w Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED należą biopsja kosmówki oraz amniopunkcja. Każde z powyższych badań wykonuje się w określonym tygodniu ciąży.

Warto znaleźć dobrą placówkę medyczną, w której przyszłą Mamą zaopiekują się wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści, na przykład Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED w Warszawie

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek