Czym jest test SANCO?

W jakim celu wykonuje się test SANCO?

Badanie SANCO ma na celu możliwie wczesną diagnostykę zaburzeń wynikających z nieprawidłowości chromosomalnych. W wyniku badania można określić możliwość wystąpienia zaburzeń trisomijnych takich jak zespół Downa (trisomia pary 21), zespół Patau (trisomia pary 13), a także zespół Edwardsa (trisomia pary 18). Oprócz aberracji w obrębie chromosomów autosomalnych, czyli niezwiązanych z płcią, test SANCO umożliwia wykrycie aneuploidii oraz innych zaburzeń, które dotyczą chromosomów płci (allosomów). Są to zaburzenia takie jak zwielokrotnienie chromosomu X u chłopców (zespół Klinefeltera) lub częściowy bądź całkowity brak chromosomu X u dziewczynek (zespół Turnera). Rozszerzona wersja testu umożliwia wykrycie rzadkich trisomii oraz niektórych zespołów mikrodelecyjnych takich jak np. zespół delecji 22q11.2 (zespół DiGeorge’a). Test SANCO RhD służy z kolei do określenia możliwości wystąpienia konfliktu serologicznego.

Jak dokładny jest test SANCO?

Test SANCO charakteryzuje się bardzo wysoką precyzją, która przekracza 99%. Pozwala to na znaczące zmniejszenie liczby ciężarnych, u których konieczne będzie wykonanie badań inwazyjnych. Mimo dużej skuteczności nie można stwierdzić, że test SANCO jest w stanie całkowicie wykluczyć ewentualną konieczność zastosowania przez lekarza badań takich jak amniopunkcja.

Jak przygotować się do testu SANCO i kiedy go wykonać?

Specjalistyczne przygotowanie do badania nie jest konieczne, jednakże na badanie pacjentka musi zabrać ze sobą pełną dokumentację ciąży. Do testu pobiera się od ciężarnej 10 ml krwi żylnej. Badanie wykonuje się między 10 a 24 tygodniem ciąży, przy czym czas oczekiwania na wyniki badań jest zależny od rodzaju wykonywanego testu. Dla testu SANCO – 6 dni roboczych, dla testu SANCO RhD – 30 dni roboczych.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?