Znaczenie USG jamy brzusznej w wykrywaniu naczyniaków wątroby

Na USG pacjenci są kierowani z wielu przyczyn. To powszechne badanie wykonuje się obecnie prawie w każdej placówce medycznej - jest dokładne, bezbolesne i pozwala zobrazować niemal każdą strukturę. Dodatkową zaletą ultrasonografii jest to, że podczas badania możliwe jest przypadkowe wykrycie różnych patologii, jedną z nich są naczyniaki wątroby. Czym jest to schorzenie? Jakie znaczenie ma USG w ich wykrywaniu? 

Czym są naczyniaki wątroby?

Naczyniak wątroby jest najczęstszym niezłośliwym nowotworem wątroby. Opisywane zmiany najczęściej wykrywane są przypadkowo w trakcie badania USG jamy brzusznej, które przeprowadzane jest z innych przyczyn. Naczyniaki są dobrze widoczne w badaniu ultrasonograficznym ze względu na wielkość, owalny kształt oraz wyraźne oddzielenie od miąższu narządu.

Naczyniaki wątroby - objawy

Wielu pacjentów nie podejrzewa, że cierpi na naczyniaki wątroby. W przebiegu schorzenia rzadko obserwuje się ból i stan podgorączkowy. Objawy najczęściej pojawiają się gdy: naczyniak szybko się powiększa rozciągając torebki wątroby, lub gdy uciska na sąsiednie narządy.

USG a naczyniaki wątroby

Jak już zostało wspomniane naczyniaki wątroby bardzo często wykrywane są w badaniu USG przypadkiem m.in. podczas poszukiwania zmian przerzutowych związanych z chorobami nowotworowymi, lub w trakcie USG brzucha wykonywanego w związku z podejrzeniem nieprawidłowości zlokalizowanej w innych narządach niż wątroba. 

USG w kontroli naczyniaków wątroby

Zazwyczaj pacjenci, u których wykryto naczyniaki, nie wymagają leczenia operacyjnego. Rozważa się je wtedy gdy współtowarzyszą im objawy, lub zmiany mają znaczne rozmiary.
U pacjentów niekwalifikujących się do leczenia operacyjnego zastosowanie znajdują przezskórne zabiegi wewnątrznaczyniowe (np. embolizacja naczyniaka). Bardzo ważne jest, by zgłaszać się na kontrolę USG mniej więcej raz w roku - pozwala to na zweryfikowanie czy naczyniaki nie postępują i czy nie należy podjąć decyzji o operacji. Warto pamiętać, że naczyniaki szczególnie dużych rozmiarów (powyżej 10 cm) grożą pęknięciem i krwotokiem do jamy otrzewnej, co może stanowić poważne zagrożenie.

Jak szybko rośnie naczyniak wątroby?

Zmiany powiększają się w różnym tempie. Czasami naczyniaki rosną powoli i pierwsze objawy pojawiają się dopiero po latach. U niektórych pacjentów mogą ulec samoistnemu wchłonięciu i zniknąć całkowicie. Rokowania uzależnione są od ilości guzów oraz od kondycji wątroby pacjenta, dlatego trzeba zadbać o bycie pod stałym nadzorem lekarskim i regularne wykonywanie USG. 

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek