Zastosowanie rezonansu magnetycznego głowy w psychiatrii

Nie każdemu psychiatria kojarzy się z dziedziną, która wykorzystuje diagnostyczne metody obrazowania. A jednak są one stosowane dość powszechnie i pełnią ogromną rolę w zrozumieniu, w jaki sposób funkcjonuje ośrodkowy układ nerwowy i jakimi patologiami może być dotknięty. Jakie jest zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii? 

Rezonans magnetyczny w psychiatrii

Rezonans magnetyczny (MR) to naukowo potwierdzona metoda neuroobrazowania, z której psychiatrzy korzystają na co dzień w praktyce klinicznej. Zaczęto go stosować już w latach 70 XX wieku i do dziś nie wychodzi z użycia. Umożliwia potwierdzenie diagnozy wielu jednostek chorobowych i ich różnicowanie. Podczas hospitalizacji, większość pacjentów poddawana jest MR, po to, by wykluczyć organiczne zmiany w centralnym układzie nerwowym, które mogą być przyczyną zaburzeń: nastroju, zachowania, a nawet psychoz. Ponadto uważa się, że rezonans magnetyczny może mieć znaczenie w określaniu przewidywanych skutków leczenia. 

Jak działa rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny wykorzystuje zdolności magnetyczne, które posiadają atomy wodoru znajdujące się w cząsteczkach wody budujących nasze ciało. Silny elektromagnes, który jest częścią aparatu MR, tworzy pole magnetyczne, wzbudzające protony wodoru, które wracając do swojego podstawowego stanu, oddają energię, która następnie jest przetwarzana na obraz. Badanie rezonansem jest bezpieczne. Podczas procedury wykorzystuje się pole magnetyczne oraz fale radiowe. Nie stosuje się promieniowania rentgenowskiego, które często budzi niepokój pacjentów.

Znaczenie rezonansu magnetycznego w psychiatrii - co można wykryć?

Jedną z bardziej istotnych metod obrazowania możliwych dzięki rezonansowi magnetycznemu jest wolumetria, która umożliwia pomiar objętości poszczególnych struktur układu nerwowego. Dzięki temu można zbadać deficyty w poszczególnych płatach mózgu. Przydaje się to zwłaszcza u pacjentów, u których dolegliwości pojawiły się nagle, czyli wystąpiły u nich np. urojenia, czy omamy. Wskazaniami do wykonania rezonansu magnetycznego są również: podejrzenie depresji i schizofrenii. Rezonans magnetyczny daje najwyraźniejszy obraz badanej struktury, dzięki czemu lekarz jest w stanie dostrzec nawet najdrobniejsze zmiany. Badanie może wykluczyć procesy organiczne i wady mózgu.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego głowy?

Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania. Należy jednak pamiętać, by nie mieć na sobie biżuterii lub innych elementów, które mogłyby zakłócić obraz. Warto zrezygnować z makijażu, a przed badaniem zrelaksować się, ponieważ konieczne jest pozostanie w jednej pozycji przez dłuższy czas.  Na badanie z kontrastem trzeba zgłosić się na czczo, ale nie ma ograniczenia w piciu wody. Rezonans magnetyczny głowy trwa około 20–50 minut, w zależności od wstępnej diagnozy.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?