Skleroterapia - wszystko co powinieneś wiedzieć

skleroterapia-warszawa-870x400


Żylaki to skutek niewydolności krążenia w naczyniach żylnych. Widoczne pod skórą jako fioletowo-sine powrózki, z czasem uwypuklające się ponad jej powierzchnię, nie tylko szpecą, ale powodują ból i mogą dawać powikłania w postaci stanów zapalnych, zakrzepowego zapalenia żył czy nawet zatorowości płucnej. Leczenie żylaków i niewydolności krążenia jest zatem konieczne. Znakomitą alternatywą do operacji jest skleroterapia, czyli zamykanie żylaków od środka.

Skleroterapia, znana też jako obliteracja czy ostrzykiwanie żylaków, polega na zaaplikowaniu do poszerzonej żyły środka w postaci płynu lub pianki (tzw. sklerosantu), który powoduje zamknięcie naczynia i wyłączenie go z krwiobiegu. Jest to metoda zdecydowanie mniej inwazyjna i bardziej bezpieczna niż operacja żylaków. Dzięki postępowi technologicznemu zabieg ten może być prowadzony pod kontrolą ultrasonografii (tzw. echoskleroterapia), co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność terapeutyczną metody. Echoskleroterapia może być też wspomagana tumescencją, czyli celowo wywołanym, przemijającym obrzmieniem tkanek otaczających żyłę, co powoduje ściskanie naczynia z zewnątrz i jego szybsze zamknięcie.

Skleroterapię można łączyć z innymi metodami usuwania szpecących poszerzeń żył, takimi jak laserowe leczenie żylaków i krioterapia. Zabieg trwa krótko, nie jest bolesny i jeśli przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, pacjent bezpośrednio po nim może podjąć codzienną aktywność, stosując się, oczywiście, do zaleceń lekarza.

Żylaki: leczenie skleroterapią - kiedy i dla kogo?

Metodą skleroterapii najczęściej usuwa się żylaki kończyn dolnych, ale wskazaniem do jej zastosowania są też m.in. żylaki przełyku. Można ją stosować do ostrzykiwania żył drobnych i tym samym likwidować przypowierzchniowe poszerzenia naczyń (wenulektazje) oraz pajączki naczyniowe (teleangiektazje). Metodą tą można też leczyć żylaki naczyń położonych głębiej, a nawet pnie żylne. Ostrzykiwaniu żylaków można poddać się bez względu na wiek i stopień zaawansowania niewydolności żylnej.

Przeciwwskazaniami do jej zastosowania są:

  • ostra infekcja zakaźna lub czynna choroba układowa
  • ciąża i okres karmienia piersią
  • uczulenie na stosowany sklerosant
  • zakrzepica żył
  • długotrwałe unieruchomienie
  • leczenie pourazowe.


Jak przebiega skleroterapia?

Skleroterapia, jak i echoskleroterapia, rozpoczynają się od wywiadu medycznego i badania USG dopplerowskiego żył, w czasie którego ustala się przebieg naczyń i wyznacza żyły przeznaczone do zamknięcia. Następnie lekarz określa stężenie środka obliterującego, który będzie wstrzykiwany w żyły. Pacjent na czas zabiegu znajduje się w pozycji leżącej. Aby opróżnić żyły z krwi i ułatwić w ten sposób zamknięcie światła naczynia, może być poproszony o uniesienie kończyny poddawanej zabiegowi powyżej poziomu serca. Kolejny etap to wstrzyknięcie sklerosantu w światło naczynia żylnego. Lekarz wkłuwa się w wyznaczone wcześniej miejsca, przy czym liczba wkłuć zależy od grubości żyły i od wielkości leczonego obszaru (może ich być sporo, kiedy leczone są żylaki na nogach). Po zakończeniu iniekcji na kończynę zakładany jest opatrunek uciskowy z wykorzystaniem bandaża, opaski lub pończochy. Zastosowana kompresjoterapia przyspiesza obliterację naczyń i zapobiega przedostawaniu się środka obkurczającego do zdrowych, ważnych dla zachowania prawidłowego krążenia naczyń żylnych.
Aby skleroterapia przebiegała sprawnie, nie należy przed zabiegiem nanosić na skórę kosmetyków ani środków leczniczych, takich jak np. maść na żylaki.

Jak działa, jak wygląda skleroterapia?

Wstrzyknięcie sklerosantu generuje kontrolowany, miejscowy obrzęk komórek śródbłonka. W ciągu kilku sekund następuje uszkodzenie struktury tej tkanki, a zniszczone komórki zaczynają się łuszczyć do światła naczynia. We wnętrzu żyły w obszarze objętym procesem zapalnym powstaje skrzep, a następnie tworzy się ziarnina, która z czasem ulega zwłóknieniu. Powstające włókna białkowe w ciągu kilku tygodni od zabiegu przyczynią się do zamknięcia światła żyły.

Żylak z czasem przestanie być wyczuwalny i widoczny. Pierwsze efekty skleroterapii pojawiają się po ok. 2 tygodniach od zabiegu, kiedy znikają opuchlizna i zgrubienia. Jeśli zabieg był wykonany na dużej żyle, na efekt w postaci gładkiej skóry trzeba czekać dłużej, bo kilka miesięcy.

Powikłania po skleroterapii zdarzają się rzadko i dotyczą głównie przebarwień skóry utrzymujących się przez kilka miesięcy u predestynowanych do tego pacjentów lub zapalenia żył o ograniczonym zasięgu. Działania niepożądane, które zdarzają się naprawdę bardzo rzadko, wynikają z podania środka obkurczającego poza naczynie, do tętnicy lub w okolicę nerwu.

Skleroterapia - koszty

  • Skleroterapia (1 ampułka): 300 zł
  • Skleroterapia (2 ampułki): 400 zł
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?