Rezonans magnetyczny w terapii manualnej

rezonans-magnetyczny-kregoslupa-szyjnego-piersiowego-870x400

Kiedy problem stwarzają chore stawy lub kręgosłup, ulgę może przynieść terapia manualna. Aby rehabilitacja poskutkowała poprawą stanu zdrowia, terapeuta musi mieć pełen obraz schorzenia, z którym boryka się pacjent. Badanie, w którym wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie (prześwietlenie lub tomografia komputerowa), nie zawsze dostarcza wyjaśnień, dlaczego pojawiają się bóle lub inne dolegliwości w chorej okolicy ciała. Wtedy właśnie warto wykonać rezonans magnetyczny. Badanie to umożliwia otrzymanie informacji na temat tkanek i narządów, których nie udałoby się uzyskać żadną inną metodą diagnostyki obrazowej.

Rola rezonansu magnetycznego w terapii manualnej

  • Zastosowane w rezonansie promieniowanie elektromagnetyczne (konkretnie fale radiowe) przenika przez tkanki miękkie, kości i przestrzenie między tymi strukturami, dostarczając informacji o możliwych urazach, zwyrodnieniach i innych nieprawidłowościach w obrębie układu ruchu – również tych, które są w stadium początkowym i nie dają jeszcze żadnych dolegliwości.
  • Badanie z zastosowaniem rezonansu jest metodą diagnostyczną bardzo dokładną i znacznie bardziej czułą od innych technik z zakresu obrazowania – szczególnie w odniesieniu do tkanek miękkich i stawów. Czułość badania MRI jest bardzo duża i umożliwia wykrycie nawet niewielkich zmian w obrębie badanego obszaru. Co więcej: jeśli zastosuje się środek cieniujący (tzw. kontrast), możliwa staje się również ocena funkcjonowania tkanek, a nie tylko zbadanie ich struktury. Takie informacje są bezcenne dla osoby planującej i prowadzącej terapię manualną.
  • Badanie MRI wykonane w trakcie trwania terapii lub po jej zakończeniu stanowi dobre narzędzie do obiektywnej oceny skuteczności leczenia i stopnia poprawy stanu zdrowia.
  • Uzyskane obrazy mogą ujawnić obszary szczególnie narażone na przeciążenia mechaniczne i podatne na rozwój stanów zapalnych (np. w związku z wykonywaną pracą czy uprawianą aktywnością sportową). Na tej podstawie będzie można zawczasu opracować strategię ochronną, która zapobiegnie niszczeniu struktur kręgosłupa, stawów, mięśni i nerwów.

Uwaga: rezonans magnetyczny jest jedynie narzędziem dostarczającym informacji o stanie zdrowia kości, stawów czy wiązadeł. Uzyskany obraz wskazuje na potencjalne przyczyny dolegliwości (np. wypadnięcie dysku w kręgosłupie). Wyniki uzyskane podczas badania MRI stają się wartościowe dopiero w rękach doświadczonego specjalisty od terapii manualnej, który doszuka się właściwej przyczyny schorzenia lub odczuwanego dyskomfortu, łącząc informacje zebrane podczas wywiadu z otrzymanym w badaniu obrazem tkanek i wynikami innych badań. Zbiorcza analiza wspomnianych danych wykonana przez specjalistę od rehabilitacji może wskazać na przyczynę dolegliwości. Dzięki temu może się również okazać, że sugerowany pierwotnie zabieg chirurgiczny jest niepotrzebny, a powrót do zdrowia lub poprawę samopoczucia może zapewnić dobrze dobrana i prowadzona terapia manualna, w tym odpowiedni masaż czy coraz bardziej popularna osteopatia.

Rezonans magnetyczny a planowana terapia manualna

Wyniki badania MRI są niezbędne się, kiedy planowane są:

  • rehabilitacja kręgosłupa – rezonans umożliwia zdiagnozowanie takich schorzeń jak rwa kulszowa czy wypadnięcie krążków międzykręgowych, ponieważ dokładnie pokazuje wszystkie przepukliny i wypukliny dysków i miejsca, w których dochodzi do ucisku na nerwy rdzeniowe, w tym nerw kulszowy;
  • leczenie dysfunkcji łokcia, takie jak np. łokieć tenisisty (patologiczne, degeneracyjne zmiany w tkankach miękkich leżących bocznie do stawu łokciowego) czy łokieć golfisty (to dolegliwości ze strony tkanek miękkich leżących przyśrodkowo do stawu łokciowego)
  • rehabilitacja kolana i stawu skokowego – obrazowanie MRI ukazuje początki zwyrodnień, jakie mogą dotykać staw skokowy i staw kolanowy, ujawnia uszkodzenia łąkotki i zmiany w torebce stawowej, których nie sposób zauważyć na prześwietleniu rtg lub po badaniu tomografem. Dobrze opracowana terapia manualna zapobiega narastaniu patologii w tych stawach i zabezpiecza przed problemami z chodzeniem i zginaniem nóg
  • leczenie migren – rezonans magnetyczny głowy może wskazać na przyczynę bóli w postaci zwyrodnień w odcinku szyjnym kręgosłupa, a wtedy lepszym wyborem od leczenia farmakologicznego będzie terapia manualna.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek