Rezonans magnetyczny - w jakich przypadkach powinniśmy go wykonać?

Jak wygląda badaniem rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym, w skrócie MRI to badanie, które wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej. Fale radiowe działają na ciało pacjenta powodując zmianę magnetyzacji protonów w jądrach wodoru. Natomiast tuż po zakończeniu działania elektromagnesu protony powracają do poprzedniego stanu wysyłając fale elektromagnetyczne, które odczytywane są przez urządzenie.

Badanie poprzedza dokładny wywiad z pacjentem podczas którego zapada decyzja
o wykonaniu rezonansu z wykorzystaniem środka kontrastowego lub bez niego. Pacjent umieszczony zostaje w tunelu elektromagnetycznym i musi pozostać w bezruchu przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Należy pamiętać, że badanie to jest całkowicie bezbolesne, a osoby które cierpią na klaustrofobię lub zmagają się z otyłością, bez problemu znajdą przyjazne pracownie rezonansu magnetycznego (na przykład pracownia rezonansu magnetycznego w Warszawie). Obrazowanie za pomocą rezonansu nie wymaga użycia promieniowania rentgenowskiego i jest szczególnie przydatne do wykrywania zmian chorobowych w tkankach, które są zasłonięte kośćmi. Rezonans magnetyczny wykorzystywany jest w zasadzie w badaniach całego ciała, a dzięki niemu można wykryć różne zmiany w obrębie naszych narządów.

Zastosowanie rezonansu magnetycznego

Badanie rezonansu magnetycznego sprawdza dokładnie struktury stawów, układu szkieletowego, kręgosłupa, narządów wewnętrznych oraz mózgu. Pacjentom zleca się wykonanie rezonansu magnetycznego przy podejrzeniach chorób ośrodkowego układu nerwowego, schorzeń jamy brzusznej czy kręgosłupa.

Kiedy jeszcze powinniśmy wykonać badanie rezonansem magnetycznym? Przede wszystkim u osób z podejrzeniem raka, choroby Alzheimera czy osób z problemami od strony układu nerwowego. Niewątpliwie, MRI da dokładny obraz w przypadku pacjentów ze zwyrodnieniami, stanami zapalnymi kręgosłupa, stawów, a także u osób z podejrzeniem stwardnienia rozsianego. Oprócz tego, rezonans magnetyczny sprawdzi się także u osób ze schorzeniami mięśni i tkanek miękkich.

Istotność badań diagnostycznych

Badanie rezonansem magnetycznym może nam zlecić lekarz prowadzący i zdecydowanie powinniśmy je wykonać, ponieważ uzyskany obraz może okazać się dla nas ratunkiem. To dzięki badaniu MRI możemy ustalić przyczynę naszych dolegliwości bólowych czy wykluczyć podejrzenie poważnej choroby. Z tego względu tak istotną rolę odgrywa dokładna diagnostyka.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?