Rezonans magnetyczny piersi (sutków)

rezonans-magnetyczny-piersi-sutkow-870x400

Badanie piersi jest jednym z najważniejszych, które powinna wykonywać każda kobieta. Najprostsze z nich to znaczy samobadanie jest bardzo przydatne, ale nie umożliwi wykrycia zmian w tkankach, które choć małe, mogą być groźne również dla życia, jeśli okażą się nowotworem złośliwym. Najbardziej nowoczesną metodą precyzyjnego obrazowania tkanek piersi jest rezonans magnetyczny piersi (MRI).
Badanie piersi z wykorzystaniem MRI (z ang. magnetic resonance imaging) określane jest też jako mammografia rezonansu magnetycznego i najczęściej jest procedurą komplementarną dla badań USG piersi i mammografii, choc znacznie nowocześniejszą i tym samym dokładniejszą.

Rezonans działa na zupełnie innej zasadzie niż USG, w którym obraz powstaje przez zastosowanie fali ultradźwiękowych, i innej niż mammografia która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Ponadto czułość rezonansu jest dużo większa w porównaniu do mammografii I jest szacowana jest na ok. 97 proc.; wzrasta do 99 proc., jeśli zostanie podany kontrast. Podanie środka kontrastującego szczególnie dobrze wpływa na uwidocznienie wielkości i jakości unaczynienia zmian wykrytych w piersiach.

Na czym polega rezonans magnetyczny piersi?

W badaniu tym wykorzystywane jest silne pole elektromagnetyczne. Wytwarza je magnes wmontowany w urządzenie. Fala, która jest nieszkodliwa dla ustroju, dociera do tkanek i powoduje wzbudzenie protonów znajdujących się w atomach wodoru w wodzie zawartej w komórkach. Protony, wracając do stanu sprzed wzbudzenia, emitują energię, czyli powstaje rezonans. Energia ta jest odbierana i przekształcana na obraz tkanek widziany na monitorze. Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym lekarz otrzymuje informacje na temat:

  • budowy tkankowej piersi;
  • istnienia zmian w obrębie piersi, struktury wewnętrznej i zasięgu tych zmian;
  • unaczynienia zmian;
  • dokładnej lokalizacji zmiany przed biopsją.

Badanie rezonansem magnetycznym piersi - przygotowanie i przebieg

Do diagnostyki MRI nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wymagane jest tylko przyniesienie pełnej dokumentacji medycznej, najlepiej z wynikami poprzednio wykonanych badań USG piersi oraz mammografii i oznaczonym poziomem kreatyniny (wynik nie starszy niż 14 dni). Optymalny czas na przeprowadzenie MRI przypada na 6-14 dzień cyklu.
Badanie piersi rezonansem magnetycznym trwa przeciętnie ok. 45 minut. Konstruktorzy aparatury obmyślili praktyczne rozwiązanie, jak badać pierś, aby obraz tej części ciała nie był zniekształcony przez przyjęcie nieodpowiedniej pozycji przez pacjenta. W trakcie badania piersi pacjentka (lub pacjent – ponieważ badanie MRI piersi dedykowane jest również panom) leży na brzuchu w specjalnie wyprofilowanej cewce. Dzięki temu nie ma ucisku na piersi, a sygnał docierający do aparatury odbiorczej generuje wyraźny obraz nie zniekształconej uciskiem tkanki.

Rezonans magnetyczny piersi - wskazania

Postęp w doskonaleniu aparatury do badania MRI sprawił, że badanie, które nie tak dawno temu zlecane było sporadycznie i jedynie w przypadku, kiedy lekarz miał za mało danych lub dane te były niejednoznaczne do postawienia diagnozy, stało się procedurą diagnostyczną lub przesiewową – w przypadku osób o podwyższonym ryzyku rozwoju chorób piersi. Zaleca się je wykonać:

  • u pacjenta podejrzewa sie nowotwór piersi
  • w przypadku, kiedy badanie USG i mammografia nie przynoszą dostatecznej ilości informacji dla jednoznacznego zdiagnozowania charakteru zmiany lub obszaru zajętego przez zmiany nowotworowe;
  • u chorych poddanych chemioterapii z powodu raka sutka w celu oceny skuteczności leczenia;
  • kobietom po operacji – do monitoringu i ewentualnego wykrywania wznów nowotworowych po leczeniu operacyjnym;
  • u pacjentów, u których stwierdzono przerzuty do węzłów chłonnych, a nie jest znane ognisko pierwotne choroby;
  • nosicielkom zmutowanego genu BRCA1 i BRCA2;
  • u kobiet z wszczepionymi implantami, kiedy trzeba zaplanować zabieg operacyjny lub kiedy pojawia się podejrzenie uszkodzenia protezy.

Rezonans magnetyczny piersi - przeciwwskazania

Ciąża i wiek nie są przeciwwskazaniami do wykonania badania MRI piersi, ale pacjentki ciężarne powinny skonsultować się najpierw z ginekologiem.
Badania nie należy wykonywać u osób mających w organizmie metalowe elementy: protezy, stenty, opiłki metalu (szczególnie w oku).

Dzięki wysokiej czułości badanie MRI piersi umożliwia wykrycie zmian na długo przed tym, zanim wystąpią pierwsze zauważalne objawy choroby. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest pewne, szybkie rozpoznanie zaleca się wykonać rezonans magnetyczny – cena badania jest wprawdzie wyższa od badań wykorzystujących inne metody obrazowania, ale kiedy w grę wchodzi ludzkie życie, koszty przestają mieć znaczenie, bo liczy się czułość metody diagnostycznej.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?