Rezonans czy tomografia– różnice i podobieństwa

rezonans-czy-tomografia-870x400

Zarówno rezonans magnetyczny (MRI), jak i tomografia komputerowa (TK) umożliwiają uzyskanie bardzo dokładnych obrazów z wnętrza ciała. Są to jednak dwa odmienne badania, które – choć różne – wykazują też pewne podobieństwa. Każde z tych badań stanowi cenne i bardzo dokładne narzędzie diagnostyki obrazowej.

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa – różnice


  • W badaniach tych wykorzystuje się dwa różne rodzaje promieniowania. W rezonansie magnetycznym działa promieniowanie elektromagnetyczne wytworzone przez fale radiowe nieszkodliwe dla organizmu. Z kolei w tomografii komputerowej nośnikiem energii są fale X czyli promieniowanie rentgenowskie, które stosowane zbyt często lub w zbyt wysokich dawkach mogą prowadzić do uszkodzeń DNA.

  • Z powodu tego, że w tomografii wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, badanie to – w przeciwieństwie do rezonansu – nie może być powtarzane zbyt często i w zbyt krótkich odstępach czasowych. W trakcie pojedynczej sesji tomograficznej można otrzymać dawkę nawet 500 razy większą niż podczas robienia zwykłego zdjęcia RTG. Natomiast rezonans magnetyczny może być powtarzany według potrzeb.
  • Droższe badanie to rezonans magnetyczny. Cena tego badania jest prawie dwukrotnie wyższa od obrazowania TK. Wysoki koszt wynika z zastosowanej technologii.
  • Badanie rezonansem magnetycznym trwa dłużej niż tomografia.
  • Badanie TK przebiega bezgłośnie, a w trakcie rezonansu magnetycznego mogą dać się słyszeć dziwne dźwięki dobiegające z aparatury. To efekt zmian w aktywności pola magnetycznego wykorzystywanego do badania.
  • Wiek jest przeciwwskazaniem do wykonania tomografii u osób poniżej 10 roku życia. W rezonansie nie ma ograniczeń wiekowych i badanie to może być wykonywane nawet u małych dzieci.
  • Różne przeciwwskazania do zastosowania rezonansu lub tomografii. W tomografii najważniejszym przeciwwskazaniem jest ciąża, wiek pacjenta oraz fakt że to badanie nie zawsze ma wartość diagnostyczną z powodu braku wskazań do jego wykonania. Z kolei bezwzględne przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego to wszczepiony rozrusznik serca, neurostymulator, pompa insulinowa, wszczepiony aparat słuchowy, ciało metaliczne w oku.
  • Rezonans magnetyczny stanowi lepsze narzędzie do diagnostyki obrazowej, które dostarcza wyników przydatnych w pracy między innymi lekarzy ortopedów, neurochirurgów, terapeutów manualnych: to jedyne badanie, dzięki któremu można dokładnie zbadać mięśnie, stawy, więzadła i ścięgna, dostrzec ich uszkodzenia i na tej podstawie zaplanować leczenie.

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa - podobieństwa

  • Zarówno rezonans, jak i tomografia wymagają od pacjenta pozostawania bez ruchu na czas wykonywania badań. Podczas badania pacjent znajduje się w specjalnej tubie. Tu podobieństwo się kończy, a zaczynają różnice, ponieważ w MRI tuba staje się silnym elektromagnesem, natomiast w trakcie badania TK działa lampa emitująca promienie rentgenowskie, która przesuwa się wzdłuż ciała pacjenta.
  • W obu badaniach może być zastosowany kontrast (środek cieniujący).
  • Brak skutków ubocznych badań – pod warunkiem, że tomografia komputerowa nie jest stosowana zbyt często. Jedynie w rzadkich przypadkach niektórzy pacjenci mogą odczuwać dyskomfort spowodowany podaniem kontrastu.
Rezonans magnetyczny z uwagi na dokładność obrazowania może stanowić uzupełnienie tomografii komputerowej, kiedy wyniki tego drugiego badania okażą się mało czytelne lub mało diagnostyczne, ale już TK – choć również dokładna – nie zastąpi rezonansu magnetycznego.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?