Rezonans 0,3T czy 1,5T – który wybrać?

Działanie rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny (MRI) jest badaniem wykorzystującym promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej. Oddziałują one na ciało pacjenta powodując zmianę magnetyzacji protonów w jądrach wodoru. Po zakończeniu emisji promieniowania protony powracają do poprzedniego stanu i wysyłają fale elektromagnetyczne, które następnie odczytywane są przez urządzenie i wyświetlane na ekranie monitora.

Badanie rezonansem magnetycznym umożliwia zobrazowanie niemal wszystkich struktur organizmu jednocześnie. Przy jego wykorzystaniu można badać funkcje określonych obszarów ciała, monitorować przebieg leczenia czy też śledzić przebieg choroby. Diagnostyka z wykorzystaniem badania MRI jest całkowicie bezbolesna i bezpieczna.

Rezonans 0,3T a 1,5T

Obecnie standardem w diagnostyce jest stosowanie aparatu 1,5-teslowego. Jest to zamknięty aparat wysokopolowy pozwalający na wykonywanie spektroskopii, badań czynnościowych czy ultraszybkich badań naczyniowych. Aparat ten posiada znacznie większe możliwości diagnostyczne od aparatów niskopolowych, tj. o natężeniu pola 0,2-0,35T.

Aparat do wykonania rezonansu z wykorzystaniem pola o natężeniu 0,3T ma otwartą konstrukcję. Dedykowany jest szczególnie dla osób cierpiących na klaustrofobię, a także dla pacjentów z nadwagą oraz dla dzieci. Stosowany jest także w przypadku wykonywania badania u osób, z którymi ograniczony jest kontakt.

Główną różnicą pomiędzy MRI 0,3T a 1,5T jest jakość wykonanego badania. Aparat 1,5-teslowy, jako wysokopolowy o zamkniętej konstrukcji, pozwala na uzyskanie zdecydowanie lepszej jakości obrazu badanych tkanek. Także czas badania jest kilkukrotnie krótszy niż w przypadku wykorzystania aparatu 0,3-teslowego.

Rezonans zamknięty czy otwarty?

Jakość badania wykonanego w aparacie zamkniętym jest nieporównywalnie większa niż w aparacie otwartym. System wysokopolowy zapewnia lepszą jakość obrazowania oraz zdecydowanie skraca czas badania, dlatego też zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego z wykorzystaniem natężenia pola 1,5T. Rezonans magnetyczny 0,3T dedykowany jest osobom cierpiącym na klaustrofobię bądź stany lękowe czy zaburzenia psychiczne uniemożliwiające spokojny przebieg badania. Ponadto rezonansu niskopolowego nie stosuje się przy diagnostyce jamy brzusznej, miednicy, klatki piersiowej oraz serca.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?