Kiedy wykonujemy badanie rezonansem 3T?

Możliwości rezonansu magnetycznego 3T

Uzyskiwanie obrazu metodą rezonansu magnetycznego jest możliwe dzięki zjawisku magnetycznego rezonansu jądrowego. Aparat do rezonansu wytwarza pole magnetyczne o odpowiedniej mocy, które oddziałuje na umieszczone w nim jądra atomowe. Zachowanie jąder atomowych w polu magnetycznym jest rejestrowane przez aparat i na tej podstawie odtwarzany jest obraz.

Pierwsze aparaty do rezonansu magnetycznego miały moc 0,5 T (tesli). Badanie trwało wówczas długo, a obrazy nie były zadowalającej jakości. Obecnie standardem w europejskich szpitalach jest rezonans magnetyczny o mocy 1,5 T, który znajduje się też w znacznej większości polskich szpitali. Coraz częściej placówki medyczne dysponują dodatkowo aparatem do rezonansu o mocy 3 T. Obrazy, które można uzyskać dzięki wykorzystaniu tego sprzętu, są znacznie dokładniejsze. Natomiast samo badanie trwa zazwyczaj krócej, co jest znacznym ułatwieniem dla pacjentów cierpiących z powodu klaustrofobii.

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego 3T

Właściwie każdy narząd ludzkiego ciała może być badany za pomocą MRI o mocy 3 T. Jednak w przypadku niektórych tkanek, jest to szczególnie wskazane. Są to:

  • ośrodkowy układ nerwowy;
  • kręgosłup i stawy;
  • brzuch i miednica, szczególnie prostata;
  • naczynia krwionośne;

Dzięki wykorzystaniu rezonansu magnetycznego lekarze mogą diagnozować zmiany nowotworowe, zapalne czy zwyrodnieniowe. Na podstawie uzyskanych obrazów ustala się, zarówno rozpoznanie, jak i planuje się dalsze leczenie, w tym operacyjne.

Przygotowanie i przebieg badania rezonansem 3T

Rezonans magnetyczny to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, a dzięki temu, że nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, może być wykonywane nawet u kobiet w ciąży i małych dzieci. Nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, chyba że podczas rezonansu podawany jest kontrast, wówczas nie wcześniej niż 14 dni przed badaniem należy oznaczyć stężenie kreatyniny we krwi. Udając się na rezonans magnetyczny, warto wziąć ze sobą posiadaną dokumentację medyczną.

Przed wejściem do pomieszczenia z rezonansem należy pozostawić wszystkie metalowe elementy odzieży i biżuterię w osobnym pokoju. Pacjent powinien zdjąć ubrania i założyć flizelinowe okrycie ciała. Pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, które następnie wjeżdża do aparatu. Podczas badania panuje tam spory hałas, dlatego badany jest zaopatrywany w ochronniki słuchu. W zależności od obrazowanego narządu badanie może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Opisem uzyskanych obrazów zajmują się doświadczeni lekarze radiolodzy, a wynik jest dostępny w ciągu kilkunastu dni.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek