Jakie możliwości daje rezonans 3T?

Czym różni się aparat 3T od pozostałych?

Obrazowanie tkanek podczas rezonansu magnetycznego jest możliwe dzięki zjawisku magnetycznego rezonansu jądrowego. Upraszczając, można powiedzieć, że cały proces opiera się na obserwacji zachowania jąder atomowych umieszczonych w polu magnetycznym. Pole magnetyczne jest wytwarzane przez aparat do rezonansu. Pierwsze urządzenia, w bardzo rzadkich przypadkach są stosowane do dziś, charakteryzowały się niewielką mocą. Obecnie najczęściej spotykany jest rezonans 1,5T, jednak coraz więcej placówek oferuje badania na aparacie o mocy 3T. Wraz z mocą aparatu wzrasta, dokładność uzyskiwanych obrazów, a dodatkowo skraca się czas samego badania. Dla pacjentów, cierpiących z powodu klaustrofobii, może to być szczególnie ważne, bo dzięki temu skraca się okres przebywania w ciasnym aparacie.

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego 3T

Właściwie każdą część ciała można zobrazować na aparacie o mocy 3T, jednak w przypadku niektórych, jest to szczególnie rekomendowane. Do takich narządów należą:

  • serce;
  • brzuch i miednica (zwłaszcza prostata)
  • kręgosłup i stawy;
  • ośrodkowy układ nerwowy;
  • piersi;
  • naczynia krwionośne.

Rezonans magnetyczny umożliwia ocenę danej okolicy w poszukiwaniu guzów nowotworowych, stanów zapalnych, procesów zwyrodnieniowych czy anomalii naczyniowych. Pozwala opracować plan leczenia zabiegowego, monitorować efekty leczenia (w tym operacyjnego) lub postęp choroby. Ze względu na wysoką dokładność, MRI stanowi przeważnie rozstrzygający element diagnostyki, umożliwiający postawienie rozpoznania. W przypadku wątpliwości kolejnym krokiem może być wykonanie biopsji pod kontrolą rezonansu magnetycznego ‒ przeważnie dotyczy ona prostaty lub piersi.

Przebieg rezonansu

Rezonans magnetyczny jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Przebieg tego badania na aparacie 3T nie różni się zbytnio od procedur wykonywanych na aparatach o mniejszej mocy, Nie wymaga wcześniejszego przygotowania, należy jedynie wziąć ze sobą posiadaną dokumentację medyczną. Gdy rezonans magnetyczny przeprowadzany jest ze wzmocnieniem kontrastowym, nie wcześniej niż 14 dni przed badaniem należy oznaczyć stężenie kreatyniny we krwi i wziąć wynik na MRI. Przed badaniem trzeba zostawić metalowe elementy odzieży w osobnym pomieszczeniu. Następnie pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, które wjeżdża do aparatu. Podczas badania panuje spory hałas, dlatego pacjent zostanie zaopatrzony w ochronniki słuchu. MRI trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, a po jego zakończeniu można wrócić do codziennych zajęć. Wyniki badania pacjent może odebrać w terminie określonym przez placówkę.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek