Jak przygotować dziecko do badania rezonansem magnetycznym?

Przebieg badania MRI może być dla dzieci nieco problematyczny

Badanie rezonansem magnetycznym trwa zwykle kilkadziesiąt minut. W tym czasie pacjent powinien znajdować się w nieruchomej pozycji. Jest to dość dużym utrudnieniem dla dzieci, zwłaszcza tych młodszych, które szybko się nudzą i tracą uwagę. Problemem może być także głośny dźwięk wydobywający się z urządzenia, a także wąska tuba rezonansu, która nierzadko wywołuje u dzieci lęk. Przez zaplanowanym badaniem MRI warto porozmawiać z dzieckiem, uspokoić je i przystępnie opowiedzieć mu o przebiegu całej procedury.

Na badanie dziecko powinno stawić się z opiekunem, przy czym powinno się pamiętać o zabraniu dowodu tożsamości oraz dokumentacji medycznej dziecka. Jeżeli planowane jest wykonanie badania MRI z kontrastem, należy również przedstawić wyniki poziomu kreatyniny wykonane nie wcześniej niż 14 dni przed badaniem.

Badanie rezonansem magnetycznym w znieczuleniu ogólnym

Niekiedy, często pomimo rozmowy, dziecko w dalszym ciągu wykazuje strach przed badaniem MRI. Zdarzają się także sytuacje, gdy pociecha jest zbyt mała, by znieść cierpliwie kilkadziesiąt minut badania. Istnieje wtedy możliwość wykonania badania MRI w znieczuleniu ogólnym. Procedura ta prowadzona jest pod czujnym okiem anestezjologa, który dobiera rodzaj oraz dawkę znieczulenie do wagi, chorób oraz stanu ogólnego dziecka. Badanie rezonansem magnetycznym w znieczuleniu ogólnym jest całkowicie bezpieczne i pomaga zminimalizować stres dziecka.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?