
Choć rezonans magnetyczny (MRI) to badanie powszechnie znane, tak naprawdę nie wiemy o nim zbyt wiele. Wokół zasady działania urządzenia, przygotowań i doznań, jakich doświadcza pacjent podczas badania, narosło wiele nieprawdziwych opinii. Prezentujemy tutaj fakty i obalamy mity na temat MRI, dzięki którym łatwiej będzie wyzbyć się lęku przed badaniem i lepiej do niego przygotować.
Fakt: Badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne, bezbolesne, powtarzalne, nieinwazyjne i nie wywołuje skutków ubocznych.
Badanie jest bezpieczne, ponieważ wykorzystuje się w nim promieniowanie elektromagnetyczne w paśmie fal radiowych – nieszkodliwych dla organizmu. Z tego powodu rezonans magnetyczny można wielokrotnie powtarzać, gdyż fale radiowe nie wywołują negatywnych skutków ubocznych w DNA pacjenta – a tak może działać promieniowanie rentgenowskie. Podczas badania nie pojawia się ból ani dyskomfort.
Fakt: Podczas pobytu w tubie może ujawnić się klaustrofobia, a w trakcie badania słychać dziwne dźwięki.
Osoby nielubiące przebywania w małych pomieszczeniach mogą rzeczywiście odczuwać lęk o charakterze klaustrofobii podczas pobytu w tubie aparatu. Takim pacjentom dedykuje się badanie wykonywane w aparacie otwartym lub w znieczuleniu ogólnym. Klaustrofobia podczas MRI może pojawić się nawet u osób, które dotychczas nie doświadczały takiego lęku. Jeśli tak się stanie, trzeba o tym poinformować personel medyczny asystujący podczas badania.
Podczas badania można słyszeć stukotanie, hałas lub inny dźwięk, ale są to normalne zjawiska towarzyszące pracy aparatury i nie trzeba się ich bać. Na czas badania można założyć słuchawki i delektować się muzyką.