Dlaczego warto wykonać rezonans dziecku?

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny jest badaniem dokładnym i uniwersalnym ‒ umożliwia zobrazowanie właściwie każdej tkanki. Wykonuje się go z następujących wskazań:

  • podejrzenie występowania wad wrodzonych;
  • ocena niedotlenienia mózgu po powikłaniach okołoporodowych;
  • ocena rozległości urazów narządów wewnętrznych oraz głowy;
  • podejrzenie chorób nowotworowych, układu nerwowego, schorzeń układu ruchu.

Znajduje zastosowanie, zarówno w diagnostyce zaburzeń, jak i monitorowaniu postępów choroby oraz efektów leczenia.

Przygotowanie dziecka do MRI

Każdorazowy kontakt dziecka z ochroną zdrowia jest dla niego sporym przeżyciem. Lekarze czy pielęgniarki są dla malucha obcymi ludźmi, którzy muszą wykonać nieprzyjemne badania lub bolesne procedury. Aby ograniczyć dziecięcy stres, a jednocześnie sprawić, by dziecko łatwiej poddawało się niezbędnym badaniom, często wystarczy z nim porozmawiać. Należy opowiedzieć dziecku, co dokładnie będą robili lekarze i pielęgniarki, warto uprzedzić dziecko, że niektóre ich działania mogą być niekomfortowe, ale mają swój cel. Małego pacjenta nie można okłamywać, ponieważ nie będzie miał zaufania ani do rodzica, ani tym bardziej do personelu medycznego. Natomiast młodszym dzieciom łatwiej będzie przyswoić tę wiedzę a przykład podczas zabawy w lekarza.

Podczas rezonansu magnetycznego pacjent nie może się ruszać, dlatego współpraca ze strony małego pacjenta jest tak ważna. Jeśli dziecko nie da rady wytrzymać kilkunastu minut, zawsze można wykonać badanie w znieczuleniu ogólnym. Należy wówczas przyjść na badanie na czczo. MRI nie wymaga specjalnego przygotowania ‒ jedynie, gdy badanie jest wykonywane z kontrastem, trzeba kilka dni wcześniej oznaczyć kreatyninę we krwi, a wynik wziąć ze sobą.

Przebieg rezonansu magnetycznego

MRI jest badaniem bezbolesnych i nieinwazyjnym. Nie naraża dziecka na szkodliwe promieniowanie, może być wykonywany już w pierwszych dniach życia. Przed wejściem do pomieszczenia z aparatem należy pozostawić metalowe elementy odzieży w osobnym pomieszczeniu. Następnie pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, które potem wjeżdża do aparatu. Ze względu na duży hałas panujący w czasie badania, badany jest zaopatrywany w ochronniki słuchu. Rezonans trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wyniki można odebrać w terminie określonym przez personel.

Mimo że rezonans magnetyczny u dzieci może być wykonywany bez skierowania, najlepiej wykonywać go w określonych wskazaniach, stosując się do zaleceń lekarzy, pamiętając, że najważniejszy w ocenie zdrowia dziecka jest jego stan kliniczny, a nie obrazy uzyskane podczas MRI.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek