Czy badanie rezonansem magnetycznym można wykonywać w trakcie ciąży?

Rezonans magnetyczny jest jednym z najnowocześniejszych i najdokładniejszych badań diagnostycznych. Pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości w ludzkim organizmie. Jego działanie opiera się na wytwarzaniu promieniowania elektromagnetycznego, które powoduje reakcję protonów atomów wodoru znajdujących się każdej komórce ludzkiego ciała. Emitują one fale, który następnie odbierane są przez aparat rejestrujący rezonansu, a ten tworzy na monitorze obrazy. Czy badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz płodu?  Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym tekście!

Rezonans magnetyczny w ciąży – kiedy warto go wykonać?

Stosowane w trakcie rezonansu magnetycznego promieniowanie ma niską częstotliwość, więc w żaden sposób nie zaburza funkcjonowania organizmu matki, ani nie wpływa na rozwijający się płód. Zasadą jest jednak, aby badaniem pierwszego wyboru dla kobiet w ciąży było USG, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Badanie MRI u kobiet w ciąży należy wykonywać tylko w razie konieczności, a także w sytuacji, gdy wyniki innych badań nie wystarczą do postawienia jednoznacznej diagnozy.

Rezonans magnetyczny wykonuje się więc w przypadku:

  • niejednoznacznych i trudnych do interpretacji wyników badania USG;
  • konieczności precyzyjnego zobrazowania płodu;
  • występowania poronień;
  • ostrego schorzenia jamy brzusznej i miednicy małej u ciężarnej;
  • wystąpienia czynników ryzyka, na przykład istnienie wad wrodzonych bądź genetycznych u rodzeństwa dziecka.

MRI – z kontrastem czy bez?

W celu wzmocnienia sygnału w badanych obszarach i uzyskania bardziej precyzyjnej diagnozy podczas rezonansu magnetycznego, lekarz może podjąć decyzję o podaniu kontrastu. Jest to substancja zawierająca w swoim składzie gadolin, czyli metal, który może przenikać przez łożysko i kumulować się w organizmie płodu, co może niekorzystnie wpływać na jego rozwój. Z tego względu badanie MRI z kontrastem u kobiet w ciąży wykonywane jest tylko w ostateczności, a czas badania skraca się do absolutnego minimum.

Rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym dla kobiet ciężarnych, a uzyskane za jego pomocą wyniki są precyzyjne oraz wiarygodne. Badaniem z wyboru powinno jednak pozostawać badanie ultrasonograficzne.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek