Cholangiografia MR

2

Cholangiografia MR – rezonans magnetyczny dróg żółciowych


Cholangiografia MR (ang. Magnetic Resonance) to inaczej badanie dróg żółciowych metodą rezonansu magnetycznego. Przed wynalezieniem techniki obrazowania metodą rezonansu, cholangiografia była wykonywana metodami wykorzystującymi promieniowanie rentgenowskie, w których konieczne było także stosowanie odpowiednich środków kontrastujących, dzięki którym uwidaczniano badane przewody żółciowe. Jednym z takich badań jest endoskopowa cholangiografia wsteczna – ECPW (ang. ERCP – endoscopic retrograde cholangiopancreatography). Badanie ECPW jest badaniem inwazyjnym – kontrast podaje się do dróg żółciowych po wprowadzeniu endoskopu do dwunastnicy. Zastosowanie rezonansu magnetycznego w diagnostyce dróg żółciowych daje możliwość uzyskania szczegółowego odwzorowania badanych narządów, a jednocześnie zapewnienie pacjentowi bezpieczeństwa, gdyż nie jest on narażony na promieniowanie rentgenowskie. Obrazy powstają dzięki użyciu silnego, ale bezpiecznego pola magnetycznego. Warto podkreślić, że cholangiografia MR nie wymaga stosowania środków kontrastujących. Badanie metodą ECPW jest obecnie nadal wykonywane, ale przede wszystkim w celach zabiegowych – gdy konieczne jest udrożnienie lub protezowanie dróg żółciowych.

Co to jest cholangiografia MR?


Cholangiografia MR umożliwia ocenę dróg żółciowych, czyli przewodu wątrobowego wspólnego, przewodu pęcherzykowego i przewodu żółciowego wspólnego. Oceniana jest także wątroba, drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe, trzustka oraz przewód trzustkowy (przewód Wirsunga – tą drogą enzymy trawienne doprowadzane są z trzustki do dwunastnicy). Badanie pozwala także wykryć zmiany chorobowe, które powstają w tej okolicy. W badaniu rezonansu magnetycznego wykorzystuje się fakt, że żółć powoduje powstanie charakterystycznego sygnału, nie jest zatem konieczne stosowanie kontrastu w typowych badaniach cholangiografii MR. Uzyskiwane obrazy mogą być trójwymiarowe, co zwiększa dokładność i skuteczność diagnostyczną metody.

Jakie są wskazania do cholangiografii MR?


Badanie dróg żółciowych metodą rezonansu magnetycznego umożliwia wykrycie zmian chorobowych lub nieprawidłowości rozwojowych tej części organizmu. Wskazania do cholangiografii MR to:

  • podejrzenie kamicy pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych
  • diagnostyka zwężeń przewodów żółciowych i przewodu trzustkowego, które mogą powstać na skutek procesów zapalnych, infekcji, guzów oraz jako zmiany wrodzone
  • diagnostyka przyczyn żółtaczki
  • przebyta operacja lub uraz dróg żółciowych
  • diagnostyka bólów brzucha, gdy wcześniej stosowane metody nie wyjaśniły przyczyn dolegliwości


Cholangiografia MR przygotowanie

Rezonans magnetyczny dróg żółciowych nie wymaga specjalnego przygotowania. Zwykle nie stosuje się środka kontrastowego. Należy przynieść dokumentację medyczną i wyniki dotychczas wykonywanych badań obrazowych (klisze, płyty CD).

Rezonans magnetyczny dróg żółciowych – istotne informacje i przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonania cholangiografii MR są takie same, jak do innych badań metodą rezonansu magnetycznego. Badanie nie może być wykonywane u osób z wszczepionymi rozrusznikami serca, implantami słuchowymi, neurostymulatorami oraz korzystających z pomp insulinowych. Silne pole magnetyczne może spowodować przesuwanie się urządzeń i elementów metalowych w ciele oraz wzrost temperatury wokół nich. Może dojść do przesuwania drobin metalu, co jest szczególnie niebezpieczne, gdy takie ciało obce znajduje się w oku. Czasami dochodzi do poparzenia skóry z powodu tatuaży, gdy wykonane są barwnikami z drobinami metalu. Dlatego należy skonsultować możliwość wykonania badania w przypadku różnych wszczepów. Nowoczesne endoprotezy, implanty stomatologiczne, stałe aparaty dentystyczne zwykle nie są przeciwwskazaniem do tego badania.

Czy warto wykonać cholangiografię MR?


Cholangiografia metodą rezonansu magnetycznego to nowoczesne badanie, bardzo bezpieczne i nieinwazyjne. W diagnostyce dróg żółciowych jest wykonywane częściej, niż endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW). Badanie ECPW to badanie inwazyjne, gdyż wymaga bezpośredniego podania kontrastu do przewodów żółciowych, co wykonuje się za pomocą endoskopu. Ten sposób podawania kontrastu wymaga zatem wykonania nieprzyjemnej endoskopii, a także niesie ryzyko powikłań – zapalenia trzustki lub perforacji dróg żółciowych. W trakcie ECPW uzyskuje się obrazy za pomocą promieniowania rentgenowskiego, które może nie być obojętne dla różnych narządów i dlatego nie może być wielokrotnie powtarzane. Z tego względu ECPW wykonuje się przede wszystkim, gdy konieczne są do wykonania zabiegi, na przykład udrożnienia lub protezowania dróg żółciowych. Cholangiografia MR wykorzystuje specyficzny sygnał żółci powstający po zastosowaniu pola elektromagnetycznego, dlatego zwykle nie wymaga kontrastu. Jest to zatem obecnie badanie podstawowe w chorobach dróg żółciowych, także z tego powodu, że może być wielokrotnie powtarzane.
W przypadku różnych chorób jamy brzusznej pierwszym wykonywanym badaniem jest zwykle USG – metoda tania i powtarzalna. Badanie USG nie jest dostatecznie czułe w przypadku chorób dróg żółciowych. Badania naukowe wykazują, że o około 20% pacjentów dopiero cholangiografia MR wykrywała obecność kamieni w przewodach żółciowych. Wykonanie badania rezonansu magnetycznego dróg żółciowych warto zatem rozważyć zawsze wtedy, gdy nie można ustalić przyczyny bólów brzucha.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?