10 najczęstszych pytań o badanie rezonansem magnetycznym

10-najczestszych-pytan-o-badanie-rezonansu-magnetycznego-glowy-870x400

Użyteczność badania MRI mózgu i głowy wynika m.in. z faktu, że może ono być powtarzane wielokrotnie i tak często, jak wynika to z zaleceń medycznych i bez obaw o następstwa zdrowotne niezależnie od tego, czy poddaje się mu noworodek czy senior. Dlatego rezonans magnetyczny głowy stanowi znakomite narzędzie do diagnostyki, monitoringu i kontroli procesów zachodzących w obrębie czaszki w tkankach miękkich (mózg, naczynia, nerwy) oraz twardych (kości czaszki). Przedstawiamy pytania, które najczęściej nurtują osoby mające poddać się temu badaniu.

1. Na czym polega rezonans magnetyczny mózgu? 

Urządzenie do rezonansu wyposażone jest w silny magnes, który powoduje namagnesowanie cząsteczek wodoru i tlenu tworzących wodę w organizmie. Jeśli namagnesowane atomy wodoru podda się działaniu fal radiowych, wejdą one w przejściowy stan wzbudzenia, a podczas powrotu do stanu wyjściowego wyemitują nadmiar energii w postaci fali o częstotliwości odpowiadającej parametrom jakie miała fala wyjściowa. Zjawisko to nazywane jest rezonansem. Sygnał wysyłany z komórek i tkanek jest wychwytywany, poddawany obróbce komputerowej i widoczny na ekranie w postaci skanów.


2. Rezonans magnetyczny głowy - co wykrywa to badanie?

MR głowy wykorzystywane jest do diagnozowania zmian o charakterze zwyrodnieniowym, czynnościowym lub nowotworowym w obrębie mózgu, przestrzeni komorowych, zatok, kości czaszki, naczyń krwionośnych i nerwów czaszkowych. Może służyć jako badanie przesiewowe i profilaktyczne (np. wykonane odpowiednio wcześnie stanowi skuteczne narzędzie do wykrywania zmian mogących zakończyć się udarem mózgu).

3. Dlaczego na rezonans głowy z kontrastem trzeba przynieść aktualne wyniki badań laboratoryjnych?

Chodzi konkretnie o nie starsze niż 14 dni oznaczenie poziomu kreatyniny. Parametr ten określa czynność nerek, czyli, ujmując rzecz w skrócie: zdolność nerek do oczyszczania krwi. Badanie to wykonuje się m.in. wtedy, gdy zachodzi konieczność zastosowania leku, którego dawkę trzeba dobrać w oparciu o tę właśnie właściwość nerek. Takim preparatem jest środek cieniujący, tzw. kontrast podawany w trakcie rezonansu magnetycznego.

4. Dlaczego tomografia komputerowa głowy zlecana jest jako pierwsza, skoro rezonans mózgu jest uznawany za badanie dokładniejsze?

Wynika to jedynie z faktu, że rezonans jest badaniem kosztowniejszym od tomografii. Może się zdarzyć również, że pomimo iż badanie MRI byłoby wysoce wskazane, to istnieją bezwzględne przeciwwskazania do przeprowadzenia obrazowania tą metodą.

5. Czy bóle głowy stanowią wskazania do skierowania na badanie MRI głowy lub mózgu?

Tak, szczególnie silne bóle głowy lub częste bóle głowy, których powodów nie znamy. Po badaniu może się okazać, że przyczyny bólu głowy nadal nie poznamy (tak może się stać, jeśli dolegliwości powoduje klasterowy ból głowy), ale też dzięki badaniu MRI można wykryć np. tętniak lub inne niebezpieczne choroby.

6. Czy rezonans magnetyczny głowy może być wykonywany u noworodków, niemowląt i dzieci? 

Tak, ponieważ emitowana fala radiowa jest nieszkodliwa dla ustroju. Maleńkie dzieci poddawane są badaniu w narkozie – dzięki temu unieruchamia się je na czas badania, a uzyskany obraz jest diagnostyczny – w trakcie badania pacjent musi pozostawać w bezruchu.

7. Czy w ciąży można wykonywać badanie MRI głowy?

Tak, ale zawsze trzeba o ciąży poinformować personel wykonujący badanie – szczególnie, jeśli będzie podawany kontrast.

8. Czy podczas wykonywania rezonansu można towarzyszyć osobie badanej, np. dziecku? 

Tak, ponieważ pracownia rezonansu magnetycznego nie jest miejscem, w którym dochodzi do emisji promieniowania rentgenowskiego. Jeśli personel wyrazi na to zgodę, można przebywać bardzo blisko badanej osoby albo też udać się do wskazanego pomieszczenia, z którego cały czas będzie można utrzymywać kontakt wzrokowy i słuchowy z badanym.

9. Badanie MRI głowy w narkozie – jak wygląda przygotowanie?

Na badanie przychodzimy na czczo, a dzień wcześniej utrzymujemy lekkostrawną dietę. Jeśli będzie podawany kontrast, przynosimy ze sobą aktualne wyniki badania określającego wartość kreatyniny.

10. Dlaczego przed badaniem MRI poproszono mnie o zdjęcie biżuterii (także tej umieszczonej na języku)? 

Wynika to z faktu, że metalowe przedmioty w silnym polu magnetycznym mogą zmieniać właściwości fal elektromagnetycznych i zjawisko rezonansu pojmowane jako odpowiedź atomów wodoru na pobudzenie tymi falami, co w efekcie da niewyraźny obraz na monitorze. Ponadto metalowe przedmioty ulegają sile pola magnetycznego wytwarzanego w aparacie do rezonansu, co może prowadzić do uszkodzeń ciała.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek