Życie z reumatoidalnym zapaleniem stawów – jak sobie radzić?

Przyczyny i objawy RZS

Czynniki mogące mieć wpływ na rozwój choroby są różnorodne, a przyczyny choroby nie są do końca rozpoznane. Zakłada się, że do pojawienia się choroby może przyczyniać się retrowirus, wirus różyczki, wirusy chorób odzwierzęcych. Ogromną rolę pełnią tu jednak czynniki genetyczne. Aktywować objawy mogą też: aktywność fizyczna, poród, czy wzmożony stres.

Zazwyczaj choroba uaktywnia się między 45 a 60 rokiem życia – robi to bardzo podstępnie. Pierwsze objawy niewiele różnią się od tych, które występują przy grypie. Pojawia się uczucie osłabienia, stan podgorączkowy, zmniejszenie apetytu oraz bóle mięśniowe.

Objawy typowe dla RZS obejmują przede wszystkim:

  • ból i sztywność stawów
  • wrażliwość zajętych miejsc na ucisk
  • zmniejszoną ruchomość
  • obrzęk i deformację stawów

Leczenie RZS

Konsekwencje RZS mogą być jednak jeszcze poważniejsze. Procesy zapalne przyspieszają między innymi rozwój miażdżycy, co może skutkować poważnymi problemami z sercem (zawał, niewydolność, udar mózgu). Na procesy zapalne są narażone również płuca i naczynia krwionośne. Osteoporoza może się pojawić nie tylko w wyniku samej choroby, ale również steroidów stosowanych w leczeniu. Poza tym RZS może prowadzić do anemii, suchości oczu, czy powstawania guzków reumatoidalnych.

W Polsce na RZS cierpi około 1% populacji dorosłej. Leczenie w dużej mierze polega na łagodzeniu objawów, zmniejszeniu stanu zapalnego i spowalnianiu powstawania zmian. W leczeniu wykorzystywane są głównie glikokortykosterydy, biologiczne i niebiologiczne leki modyfikujące przebieg choroby, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki przeciwbólowe.

Zabiegi rehabilitacyjne w reumatoidalnym zapaleniu stawów

W związku z tym, że nie powstała jeszcze w pełni skuteczna metoda leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, w procesie utrzymywania sprawności niezbędne są zabiegi rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne. Ich skuteczność jest znacznie wyższa w początkach choroby, gdy zmiany stawowe jeszcze nie zdążyły się utrwalić. Rehabilitacja powinna być w takiej sytuacji kompleksowa i obejmować wszelkie zabiegi i ćwiczenia, które pomogą wzmocnić wytrzymałość mięśniową, kontrolować dolegliwości bólowe, zapobiec deformacjom stawowym oraz wypracować dobre wzorce ruchowe.

Super indukcyjna stymulacja (SIS) w leczeniu RZS

Do sprawdzonych zabiegów, takich jak krioterapia, prądy diadynamiczne, prądy TENS, laseroterapia, warto dołączyć również Super Indukcyjną Stymulację. Jest to innowacyjna technologia wykorzystująca pole magnetyczne o wysokiej intensywności. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie wprowadzić bodziec BTL-SIS głęboko w tkankę nerwowo-mięśniową, co pozwala na mobilizację i odblokowywanie mięśni. SIS poprawia również cyrkulację krwi i metabolizm tkanek, dzięki czemu umożliwia regenerację. Należy pamiętać, że zabiegi rehabilitacyjne prowadzi się w okresie remisji. W fazie ostrej choroby należy przede wszystkim opierać leczenie na odpowiedniej farmakoterapii.

Super Indukcyjna Stymulacja to też znacząca ulga w odczuwaniu bólu. W badaniach klinicznych aż 87% pacjentów potwierdziło znaczącą poprawę. Ma to ogromne znaczenie w reumatoidalnym zapaleniu stawów, ponieważ zwiększony ból skutkuje napięciem mięśni, ponownie potęgując dolegliwości bólowe. Wytwarza się mechanizm błędnego koła, a także coraz gorszego stanu fizycznego i psychicznego pacjenta. By leczenie było skuteczne należy stosować metody, które umożliwią zmniejszenie bólu, rozluźnienie i odciążenie.

W SIS mięśnie otaczające torebkę stawową są poddawane powtarzalnym skurczom, dzięki czemu przywraca się im naturalną grę stawową. Zwiększenie siły mięśni pozwala na zapobieganie deformacjom i osiągnięcie pełnego zakresu ruchów w stawach. Dzięki przeciwbólowemu, wzmacniającemu i rozluźniającemu działaniu Super Indukcyjna Stymulacja pozwala pacjentowi na przywrócenie komfortu życia i ułatwia realizację podstawowych, codziennych czynności.

Stosowanie ćwiczeń i zabiegów w trakcie remisji umożliwia większości pacjentów podejmowanie pracy, a także podtrzymywanie relacji międzyludzkich. Należy pamiętać, że reumatoidalne zapalenie stawów to choroba przewlekła, która często również kładzie się cieniem na psychice pacjentów, dlatego warto podjąć się psychoterapii, która wspomoże w zaakceptowaniu problemu oraz podtrzyma motywację do wprowadzania zmian w swoim życiu.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?