Terapia manualna i jej korzyści zdrowotne

Na czym polega terapia manualna?

Terapia manualna opiera się na oddziaływaniu leczniczym za pomocą odpowiedniego ucisku w określone miejsce. Wykwalifikowani fizjoterapeuci czy ortopedzi wykorzystują różne techniki terapeutyczne, które działają na poszczególne elementy aparatu ruchowego, takie jak: stawy, więzadła, mięśnie, ścięgna i nerwy obwodowe. W terapii manualnej stosuje się mobilizacje, neuromobilizacje, trakcje, a także określone chwyty poprzez właściwe ułożenie ciała pacjenta.  

Mobilizacja opiera się na powtarzanym przesuwaniu powierzchni stawowej zablokowanego stawu, ze stopniowym przekraczaniem granicy blokady. Techniką manipulacji wykonuje się szybkie pchnięcie dłonią na zablokowany staw. W trakcji wykorzystuje siłę rozciągającą rąk terapeuty i pozwala w sposób kontrolowany rozszerzyć powierzchnie stawowe czy rozluźnić tkanki miękkie.

Kiedy warto skorzystać z terapii manualnej?

Terapia manualna przynosi pacjentom ogromne korzyści, kiedy zmagają się z:

  • bólami kręgosłupa,
  • wadami postawy,
  • nerwobólami,
  • drętwieniem kończyn,
  • zaburzeniami snu,
  • bólami migrenowymi,
  • rwą kulszową,
  • bólami kości ogonowej,
  • zawrotami głowy.

Terapia manualna doskonale sprawdza się także w przypadku osób, które doświadczyły kiedyś urazu lub przeciążenia określonego narządu ruchu. Niewątpliwie technika manualna pomoże także w przypadku skrzywień kręgosłupa, a nawet obserwuje się skuteczność w walce z bezsennością czy zawrotami głowy.

Dla kogo terapia manualna może być przeciwwskazaniem?

Przed przystąpieniem do terapii manualnej odbywa się szczegółowy wywiad z pacjentem. Z terapii nie powinny korzystać kobiety w ciąży, osoby z zaawansowaną osteoporozą lub mające problemy z krzepliwością krwi. Terapia nie jest przeznaczona także dla tych, u których występują choroby organiczne dróg pokarmowych czy czynne żylaki odbytu.

Jak przygotować się do terapii manualnej?

Zasadniczo, terapia manualna nie wymaga od nas specjalnego przygotowania. Jednak pacjent powinien dostarczyć dokumentację medyczną; USG, RTG, tomografię komputerową, a  zwłaszcza rezonans magnetyczny. Na podstawie wywiadu terapeuta ocenia nie tylko stan zdrowia pacjenta na podstawie badań, lecz także ocenia w jaki sposób  zmienia on pozycję ciała, porusza się czy stoi.

Należy pamiętać, że terapia manualna przynosi doskonałe efekty zdrowotne i redukuje uporczywy ból. Musi zostać prawidłowo dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta, a także prawidłowo wykonana przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów czy ortopedów.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?