Terapia manualna, czyli co zrobić, gdy bolą plecy

Coraz szybsze tempo życia, brak czasu na ćwiczenia i całe dnie spędzane w biurze przed komputerem nie sprzyjają dobrej kondycji. Często pojawiają się bóle pleców i stawów, które, nieleczone, mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń i znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Ból może dopaść również aktywnych fizycznie, którzy narażeni są na różnego rodzaju urazy. Rozwiązaniem problemu jednej i drugiej grupy jest terapia manualna.

Czym jest terapia manualna?

Farmakoterapia może przynieść ulgę i poprawić komfort życia pacjenta w przypadku dolegliwości bólowych spowodowanych urazami lub schorzeniami – jednak leczy ona jedynie objawy, a nie przyczyny. W związku z tym ból może powrócić. Celem terapii manualnej jest natomiast wyleczenie przyczyn dolegliwości. Podczas terapii nacisk kładziony jest na odblokowanie stawów lub fragmentów kręgosłupa, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie sprawności ruchowej w tych obszarach. Skupienie się na przyczynie pozwala poprawić stan zdrowia pacjenta w możliwie trwały sposób.

Terapia manualna - bezpieczeństwo

Terapia manualna bywa nazywana przez niektórych chiropraktyką, jednak nie ma nic wspólnego z kręgarstwem. Fizjoterapeuci zajmujący się terapią manualną mają znajomość tego, jak działa ludzki organizm, znają doskonale anatomię i posiadają medyczną wiedzę, która pozwala im w bezpieczny sposób dbać o zdrowie pacjentów.

Na czym to polega?

Terapia manualna to metoda, w której do diagnozowania schorzeń i problemów wykorzystywane są dłonie oraz dotyk i różne rodzaje ucisku. Stosuje się ją w przypadku dysfunkcji narządów ruchu: mięśni, stawów, więzadeł, kręgosłupa. Sama terapia obejmuje kilka technik, które dobiera się indywidualne do pacjenta i jego potrzeb. Wszystkie jednak polegają na wykonywaniu odpowiednich ruchów dłoni i ucisków na ciele pacjenta.

Dla aktywnych fizycznie

Terapia manualna znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku schorzeń spowodowanych siedzącym trybem życia, takich jak bóle w obrębie kręgosłupa czy wady postawy. To również doskonałe rozwiązanie dla sportowców, którzy narażeni są na kontuzje i urazy znacznie częściej, niż przeciętny człowiek. W tym wypadku szczególnie polecany jest taping, czyli plastrowanie dynamiczne. Polega na przyklejaniu elastycznych taśm w te miejsca, które mogą być szczególnie narażone na urazy. Taśmy rozciągają się podobnie jak skóra i nie ograniczają ruchów. W ten sposób łatwo można zapobiec kontuzjom, ale również ograniczyć ból w przypadku już istniejącego problemu.

Dla wszystkich aktywnych fizycznie, a także tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia i mają problemy z bólem przygotowaliśmy specjalny pakiet. Zawiera zabiegi terapii manualnej, ćwiczenia indywidualne, a także sesje tapingu.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek