Rwa kulszowa ‒ jak sobie z nią poradzić?

Głównym symptomem rwy kulszowej jest ból ‒ ostry, intensywny, promieniujący w kierunku uda, podudzia, a nawet stopy. Dolegliwości bólowe nasilają się przy najdrobniejszych czynnościach, takich jak kichanie czy kaszel, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Jak poradzić sobie z rwą kulszową? Jakie znaczenie ma fizjoterapia i rehabilitacja w leczeniu tej choroby?

Czym właściwie jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to zespół bólowy wynikający z ucisku lub podrażnienia korzeni nerwowych tworzących nerw kulszowy w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest ucisk na jeden z korzeni nerwowych przez fragment krążka międzykręgowego, przemieszczonego w przebiegu dyskopatii. Niekiedy jednak rwa kulszowa jest spowodowana procesami zwyrodnieniowymi, kręgozmykiem, a nawet skrzywieniem kręgosłupa.

Objawy rwy kulszowej są dość charakterystyczne i zwykle występują po jednej stronie ciała. Dolegliwościom bólowym zwykle towarzyszy osłabienie siły mięśniowej w mięśniach unerwianych przez uciśnięty nerw kulszowy. Nierzadko występuje także drętwienie lub mrowienie kończyny po stronie ucisku. Ból w przebiegu rwy kulszowej powoduje wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych, co skutkuje zmniejszeniem ruchomości odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i jego odruchowym skrzywieniem.

Kiedy należy wdrożyć do leczenia rwy kulszowej fizjoterapię?

W pierwszych kilku dniach rwy kulszowej podstawą jest unieruchomienie chorego i farmakologiczne leczenie zachowawcze. To czas, w którym ostry ból uniemożliwia choremu skorzystanie z większości technik rehabilitacji. Pomocne jednak mogą okazać się pozycje ułożeniowe, które pozwalają na odciążenie uciśniętego nerwu i redukcję dolegliwości bólowych. Gdy tylko minie ostra faza rwy kulszowej, należy wdrożyć odpowiednie metody fizjoterapii, by uniknąć przejścia stanu ostrego w przewlekły i zapobiec nawrotom choroby.

Jak fizjoterapia może wspomóc proces leczenia rwy kulszowej?

Metody fizjoterapii powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta, z uwzględnieniem jego aktualnego stanu, a także przyczyny rwy kulszowej. Obecnie w terapii rwy kulszowej wykorzystuje się głównie:

  • terapię manualną, czyli oddziaływanie lecznicze za pomocą wykonywanych ręcznie trakcji, manipulacji czy mobilizacji;
  • terapię radiofalową ukierunkowaną TR-Therapy, która pozwala na uśmierzenie bólu i przyspieszenie regeneracji tkanek poprzez ich selektywne przegrzanie falą o częstotliwości radiowej;
  • terapię narzędziową, czyli terapię z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi;
  • hydroterapię, czyli masaż wirowy za pomocą wody o określonym ciśnieniu;
  • laser wysokoenergetyczny, który pozwala na redukcję bólu i stanu zapalnego za pomocą wiązki światła o określonej długości fali i mocy;
  • kinesiotaping, czyli oklejanie skóry za pomocą specjalnych elastycznych taśm.

W późniejszym etapie rehabilitacji rwy kulszowej warto wdrożyć kinezyterapię, w której wykorzystuje się odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, dostosowane do stanu pacjenta. Pomagają one w rozluźnieniu mięśni przykręgosłupowych, ustabilizowaniu kręgosłupa, a także wypracowaniu odpowiedniej postawy.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?