Rehabilitacja po udarze

Zdecydowana większość, bo aż 70-80%, przypadków udaru mózgu to udary niedokrwienne. Dochodzi do nich w momencie zamknięcia światła tętnicy doprowadzającej krew do mózgu przez materiał zatorowy, najczęściej zakrzep. W konsekwencji dochodzi do obumarcia pewnej części tkanki mózgowej. Szacuje się, że aż 60% osób po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu zmaga się z mniejszą lub większą niepełnosprawnością ruchową. Rehabilitacja po udarze powinna rozpocząć się jak najszybciej, gdyż obserwuje się wtedy najlepsze efekty.

Udar mózgu jest najczęstszą przyczyną afazji, czyli utraty zdolności mowy. Zaburzenie to znacznie wpływa na jakość życia pacjenta, uniemożliwiając komunikację z bliskimi i personelem medycznym. Rehabilitacja mowy powinna się zacząć jeszcze w oddziale szpitalnym, gdy tylko chory odzyska przytomność. Proces odzyskiwania mowy warto prowadzić z pomocą neurologopedy, który poprowadzi indywidualną terapię oraz dobierze odpowiednie ćwiczenia do rehabilitacji w domu.

Rehabilitacja po udarze ma na celu przywrócenie choremu jak największej sprawności fizycznej. Fizjoterapeuta, który dobiera odpowiednie techniki terapii, powinien posiadać duże doświadczenie oraz umiejętności praktyczne. W placówkach przychodni MULTI MED dysponujemy wieloma nowoczesnymi technikami, które mogą być z powodzeniem zaadaptowane do złożonej rehabilitacji po udarze. Wśród nich należy wyróżnić:

  • fizykoterapię wykorzystującą bodźce fizykalne, takie jak światło, temperatura czy pole magnetyczne;
  • hydroterapię;
  • kinesiotaping;
  • kinezyterapię;
  • terapię manualną.

Połączenie kilku technik terapeutycznych znacznie zwiększa powodzenie rehabilitacji. Co ważne, duże znaczenie w przebiegu terapii ma także podejście samego pacjenta, jak i wsparcie bliskich mu osób.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek