
Jeżeli Pana stan zdrowia jest ogólnie dobry to można cieszyć się sportem zimowym, należy mieć jednak na uwadze to aby się nie forsować . Największe niebezpieczeństwo leży w momencie upadku lub zderzenia się z innym narciarzem. Asekuracyjnie przed rozpoczęciem zjazdów można zastosować kinesiotaping w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa i zrobić rozgrzewkę przed zjazdem.
2. Od ubiegłego roku odczuwam ból kolana kiedy zbyt długo chodzę, akurat mam to po nartach, bo zaliczyłam wywrotkę... Z jakiej rehabilitacji powinnam skorzystać?
Przede wszystkim należy zrobić badanie USG i skonsultować problem z lekarzem ortopeda lub fizjoterapeuta. Jeżeli badanie nie wykaże żadnych zmian wtedy należy zastosować zabiegi przeciwbólowe takie jak krioterapia i elektroterapia.
3. Czy po złamaniu nogi potrzebna jest rehabilitacja? Jeśli tak to jaka i kiedy trzeba ją zacząć?
Tak. Po złamaniu rehabilitacje należy rozpocząć jak najszybciej. Jeszcze w czasie unieruchomienia nogi stosuje się pole magnetyczne w celu przyspieszenia procesu zrostu oraz ćwiczenia izometryczne aby utrzymać sile mięśniowa.
4. Co powinnam zrobić w pierwszej kolejności gdy się przewrócę na nartach i na przykład stłukę kolano? Wyjeżdżam na ferie w góry i będę się uczyć jeździć na nartach i trochę się boję o kontuzje.
W pierwszej kolejności schłodzić kolano i odpocząć. Jeżeli ból będzie się utrzymywał proszę zgłosić się do lekarza.
5. Czy można w ogóle nabawić się kontuzji na snowboardzie? Jeśli tak, to jakich?
Tak, można. Przy upadku można stłuc sobie kość ogonowa, łokieć, nadgarstek, bark. W najgorszym przypadku złamać rękę lub uszkodzić kręgosłup.
Podsumowanie
Jeśli stan zdrowia jest ogólnie dobry to można cieszyć się sportem zimowym. Jednak należy, asekuracyjnie przed rozpoczęciem zjazdów zastosować kinesiotaping w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa i koniecznie zrobić rozgrzewkę przed zjazdem.