Przeciążone kolano może być przyczyną poważnych kontuzji

Lato to okres, w którym chętnie podejmujemy aktywność fizyczną. Nie tylko biegamy, jeździmy na rowerze, rolkach czy ćwiczymy na siłowniach. Coraz częściej decydujemy się na bardziej wyszukane formy aktywności, na przykład kitesurfing, narty wodne czy wakeboarding. Sport dostarcza nam energii, radości i dla niektórych staje się pasją. Jednak często mięśnie odmawiają nam posłuszeństwa. Zmagamy się z bólami stawów, przetrenowaniem, urazami czy kontuzjami. Problemem często okazuje się brak przygotowania naszego ciała do aktywności fizycznej, niewystarczająco wzmocnione mięśnie lub choroby czy wady postawy. Ból utrudnia lub uniemożliwia nam uprawianie ukochanych sportów.

Ból kolana pomimo kontuzji

Często dzieje się tak, że dokucza nam ból kolana, niekiedy utrudniający jego prawidłowe funkcjonowanie. Możemy mieć problem z pełnym zgięciem lub wyprostowaniem kolana. Przyczynami wcale nie muszą być urazy i kontuzje, takie jak: stłuczenie, skręcenie czy zwichnięcie kolana. Co w takim razie może przyczynić się do dyskomfortu w stawie kolanowym?

  • Nadciągnięcie lub przeciążenie tkanek miękkich w stawie kolanowym.
  • Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji.
  • Przetrenowanie lub przeciążenie kolana.
  • Zmiany zwyrodnieniowe.
  • Stan zapalny, np. reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Wady kończyn dolnych.

Staw kolanowy otaczają tkanki miękkie, które często ulegają uszkodzeniom. Powodują one osłabienie mięśnia czworogłowego uda, co z kolei prowadzi do częstych kontuzji kolan. Oprócz urazu i kontuzji na skutek upadku, przyczyną nadciągnięć, przeciążeń czy uszkodzeń tkanek miękkich może być przetrenowane kolano. Na przykład zbyt intensywny trening i niewłaściwa technika wykonywania ćwiczeń, które mogą prowadzić do problemów z otaczającymi staw kolanowy tkankami miękkimi.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że przyczynami bólów kolan mogą być codzienne czynności. Chodzi o długotrwałe siedzenie przy biurku w jednej pozycji, a także kilkugodzinne stanie. Niestety wiążę się to z trybem naszej pracy, dlatego zwykle niewiele możemy zrobić, aby to zmienić. Problem polega na tym, że przez długi okres czasu nasze nogi ułożone są w jednej pozycji (na przykład noga na nogę). Ma to negatywny wpływ na ruchomość stawów i ich elastyczność. Nie tylko cierpi nasz kręgosłup, lecz także kolana. Istnieje nawet specjalne określenie „kolana kinomana” , czyli takie które jest obciążone w wyniku długotrwałego zgięcia. Skutkiem często jest stan zapalny w wyniku obciążenia stawu rzepkowo-udowego.

Jak wiemy, aktywność fizyczna to doskonały sposób nie tylko na poprawę naszej sylwetki, lecz także na wzmocnienie mięśni. Jednak niedostosowany do naszych możliwości trening przynosi czasami wiele szkód, na przykład niewłaściwa technika, podczas biegania przyczynia się do bóli w stawie kolanowym, czego skutkiem mogą być stany zapalane i poważne kontuzje. ­­­­­­­

Kolejnym sygnałem świadczącym o bólu kolan mogą być zmiany zwyrodnieniowe lub reumatyzm. Problem dotyczy degeneracji chrząstki stawowej, a objawy nasilają się stopniowo. Przyczynami zwyrodnień stawów kolanowych są także: otyłość, brak aktywności fizycznej, wcześniejsze urazy i kontuzje. Z kolei, jeśli bólowi kolan towarzyszy wysięk, a niekiedy i gorączka - może być to reumatoidalne zapalanie stawów.

Uporczywy ból kolan jest również wynikiem wad kończyn dolnych, na przykład tzw. szpotawość kolan, która wiążę się z ich nieprawidłowym ułożeniem. Kolana ustawiają się pod kątem otwartym do środka.

Ból kolan jest niepokojącym sygnałem

Nasz organizm jest inteligentny i jeśli pojawia się problem w obrębie stawu kolanowego, poprzez ból daje nam do zrozumienia, że coś złego się dzieje. Nie powinniśmy tego ignorować. Niekiedy dzieje się tak, że wcale nie doszło do kontuzji, tylko ból kolan i problemy z ich prawidłowym funkcjonowaniem związane są z przeciążeniem w wyniku nadmiernego treningu lub nadciągnięciem tkanki miękkiej. Co w takiej sytuacji pomaga? Jeśli ból długo się utrzymuje, powinniśmy zgłosić się do lekarza i wykonać podstawowe badania, np. RTG, USG czy MR (rezonans) kolana. Jeżeli problem jest poważny, wówczas niezbędna okazuje się pomoc fizjoterapeuty .

Fizjoterapia i rehabilitacja pomogą wyleczyć chore kolano

Dzięki fizjoterapii i rehabilitacji pacjent szybciej odzyska utraconą sprawność. Fizjoterapia obejmuje szereg profesjonalnych zabiegów z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii, terapii manualnej oraz masaże lecznice.

Fizykoterapia polega na wykorzystaniu naturalnych czynników fizycznych, taki jak: światło, woda, niska temperatura, prąd elektryczny, pole magnetyczne czy ultradźwięki. Zabiegi są bardzo skuteczne, ponieważ eliminują stany zapalne i ból.

Kinezyterapia to leczenie za pomocą ruchu. Fizjoterapeuta dobiera odpowiednie ćwiczenia, mające na celu przywrócenie bezbolesnych ruchów w miejscu kontuzji. Dzięki kinezyterapii poprawia się wydolność organizmu oraz wytrzymałość mięśni. Dodatkowo w fizjoterapii stosuje się także masaże np. klasyczny czy wibracyjny oraz terapię manualną, która polega na uciskaniu bolących miejsc na ciele pacjenta.

Z kolei dzięki ćwiczeniom z zakresu rehabilitacji, odzyskamy utraconą sprawność ruchową oraz wzmocnimy osłabione mięśnie. Wykorzystuje się odpowiednio dopasowane ćwiczenia izometryczne, rozciągające, wzmacniające i oporowe przy użyciu sprzętu np. piłek, taśm, trampolin. Ważne, aby chory regularnie w domu wykonywał zlecone przez rehabilitanta ćwiczenia, ponieważ to pomoże w  powrocie do zdrowia i pełnej aktywności sportowej.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?