Mam endoprotezę – jak wygląda rehabilitacja?

Endoproteza jest elementem wykonanym z biomateriałów, którego zadaniem jest przywrócenie bądź wspomaganie utraconej funkcji narządu ruchu w stawie kolanowym lub biodrowym. Innymi słowy, jest to sztuczny odpowiednik naturalnego stawu. Ze względu na wiek oraz stan pacjenta, a także w związku z rodzajem schorzenia zastosowanie znajdują różne rodzaje endoprotez.

Ze względu na dużą inwazyjność endoprotezoplastyki pacjenci wymagają odpowiedniego prowadzenia. Już w dniu operacji pacjent musi wykonywać ćwiczenia izometryczne mięśni kończyn dolnych – poprawiają one krążenie zapobiegając powstawaniu skrzepów. W drugiej dobie po operacji pacjent powinien zacząć wykonywać ćwiczenia w pozycji pionowej. Pionizacja powinna odbywać się pod okiem osób trzecich, ze względu na możliwość wystąpienia zawrotów głowy.

Gdy pacjent osiągnie już stabilną pozycję stojącą można rozpocząć ćwiczenia chodu. Początkowo pacjent porusza się przy pomocy balkonika, a następnie z pomocą kul łokciowych. Dalsza rehabilitacja opiera się na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie, poprawiających koordynację ruchową oraz zwiększających zakres ruchu kończyny.

Pełny powrót do zdrowia po zabiegu wszczepienia endoprotezy zajmuje wiele miesięcy. Do momentu powrotu do pełnej sprawności należ unikać czynności i ruchów obciążających stawy i utrudniających gojenie, takich jak krzyżowanie nóg czy skręty stawów skokowych. Bezwzględnie zakazane jest dźwiganie ciężkich przedmiotów.

Rekonwalescencja po endoprotezoplastyce przebiega znacznie szybciej, gdy wdrożona zostaje specjalistyczna rehabilitacja pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Specjalista, po wstępnej ocenie stanu pacjenta po zabiegu, najczęściej dobiera metody fizjoterapii dostosowane do możliwości organizmu pacjenta. W pierwszych miesiącach po zabiegu zazwyczaj wykorzystuje się takie metody jak trening funkcjonalny, terapia manualna czy fizykoterapia, ponieważ charakteryzują się one wysokim bezpieczeństwem.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek