Jak biegać zimą żeby się nie rozchorować?

jak-biegac-zima-1_1

Bieganie zimą może być tak samo przyjemne jak w każdym innym okresie roku. Niska temperatura za oknem nie powinna odstraszać, ponieważ czas spędzony na świeżym powietrzu zawsze przyniesie korzyść dla zdrowia. Trzeba się tylko odpowiednio ubrać, wspomóc motywację pozytywnym myśleniem, na nogi założyć dobre buty i ruszyć przed siebie, mając jednak na uwadze zmienną aurę.

Bieganie w zimie wymaga staranniejszych przygotowań niż w każdej innej porze roku, ponieważ istnieje większe ryzyko zachorowania po treningu. Niebezpieczeństwo pojawia się, kiedy chłodne podmuchy docierają bezpośrednio do rozgrzanego i spoconego ciała lub kiedy zbyt długo przebywamy na mrozie, nie mając odpowiednio ciepłego ubrania. W pierwszym przypadku dochodzi do gwałtownego przechłodzenia organizmu; w drugim – pojawia się nasilające się stopniowo wychłodzenie ustroju. Pamiętajmy, że to nie zimno jest powodem choroby, która może pojawić się po bieganiu (ponieważ odpowiednio dawkowane jest znakomitym stymulantem odporności), ale wychłodzenie organizmu.

Bieganie, a zdrowie

Konsekwencją niewłaściwego przygotowania do biegania w zimie mogą być:

  • Przeziębienie – choroba pojawia się szybko; nawet w kilka godzin po zakończeniu treningu możemy odczuwać pierwsze jej symptomy. Charakterystyczne objawy przeziębienia to dreszcze, podwyższona temperatura, czasem bóle mięśni i stawów, a u kobiet również bóle podbrzusza, niekiedy z towarzyszącym pieczeniem i bólem przy oddawaniu moczu. Najskuteczniejsze sposoby na przeziębienie to konsekwentne rozgrzanie organizmu – gorącą herbatą, mlekiem z masłem i miodem, domowym rosołem lub/i kąpielą o wzrastającej temperaturze wody.
  • Infekcja górnych dróg oddechowych – spowodowane wdychaniem zimnego powietrza przez usta.
  • Kontuzja – powodem najczęściej jest upadek na twardym podłożu, którego powierzchnię pokrywa cienki, prawie niewidoczny lód. Z kolei konsekwencją biegania po twardym, zmarzniętym podłożu i w nieodpowiednim obuwiu, które nie amortyzuje uderzeń stóp, może być też uraz stawów.

Strój do biegania zimą

Bielizna termiczna, na to ciepła bluza i kurtka lub jeszcze jedna bluza – oddychająca, a jednocześnie nieprzepuszczająca wilgoci i podmuchów wiatru; do tego czapka i rękawiczki oraz wygodne, niekrępujące ruchów spodnie i ciepłe skarpetki. Tak powinien wyglądać zimowy strój biegacza. Idealnie, jeśli czapka do biegania będzie miała krój, który w razie dużego mrozu lub porywistego wiatru umożliwi zasłonięcie ust, nosa, uszu i twarzy do wysokości oczu. Buty do biegania w zimie muszą mieć antypoślizgową podeszwę i odpowiedni bieżnik, dzięki któremu stopa zyska większą stabilność. Powinny być dobrane w nieco większym rozmiarze – tak żeby nawet po założeniu ciepłych tzn grubszych skarpetek stopy w obuwiu nie były uciskane. Jeśli trening odbywa się w skrajnie niekorzystnych warunkach, warto założyć na buty kolce do biegania.


Jak, gdzie i kiedy biegać?

Trening zawsze rozpoczynamy od rozgrzewki. Nigdy nie zaczynamy intensywnego biegu bez tego elementu przygotowującego mięśnie i stawy do pracy. Rozgrzewka przed zimowym biegiem ma być dokładnie tym, na co wskazuje nazwa tego etapu. Wskazane jest zatem wykonywanie przytupów, wymachów, skłonów i przysiadów a nie ćwiczeń rozciągających.

  • Biegać można nawet, jeśli na zewnątrz jest dość mroźno, przy czym graniczną temperaturę wyznaczamy sobie indywidualnie, zależnie od preferencji i osobistego odczuwania zimna. Kiedy bowiem dla jednych już temperatura w okolicach minus 5 stopni Celsjusza będzie stanowić granicę, to dla innych mróz na poziomie 15 stopni będzie prawie nieodczuwalny.
  • Unikamy biegania po nieodśnieżonym terenie. Kopny, głęboki śnieg utrudnia poruszanie się – nogi trzeba unosić znacznie wyżej niż w innych warunkach pogodowych, co znacznie obciąża stawy.
  • Zamiast forsownego wysiłku na szybkość, biegajmy raczej na wytrzymałość. Sprint zastąpmy wolniejszym, ale wymagającym włożenia sporej ilości wysiłku podbieganiem pod górkę, najlepiej na lekko pokrytym śniegiem terenie.
  • Jeśli śniegu jest tyle, że z biegania należałoby albo zrezygnować, albo uczynić katorżniczy wysiłek, zastąpmy buty nartami biegówkami bądź też przenieśmy trening na bieżnię na siłowni, lub bieganie zastąpmy pływaniem – aby pomimo niesprzyjających warunków pogodowych nie stracić formy zimą, a jednocześnie oszczędzić stawom nadmiernego wysiłku.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?