Fala uderzeniowa - terapia, wskazania, opinie, cena

fala-uderzeniowa-warszawa-870x400

Leczenie falą uderzeniową to bardzo efektywna metoda stosowana w rehabilitacji. Jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów leczenia przeciwbólowego w schorzeniach narządu ruchu. Bardzo duża efektywność tej metody powoduje, że fala uderzeniowa jest bardzo często stosowana i ma dobre opinie wśród pacjentów. Efektem fali uderzeniowej jest działanie przeciwbólowe, a także zwiększenie się ukrwienia w miejscu stosowania, regeneracja i gojenie tkanek. Bardzo ważnym jest fakt, że terapia falami uderzeniowymi nie może być wykorzystywana w ostrych stanach zapalnych i zaraz po wystąpieniu urazu.

Co to jest fala uderzeniowa?

Jest to fala akustyczna o specyficznych właściwościach – wysokim, skokowym ciśnieniu powstającym w bardzo krótkim czasie. Aparat generuje ciśnienie w zakresie 10‑100 MPa w czasie około 10 nanosekund. Po przyłożeniu głowicy fala wnika w ludzkie ciało na głębokość kilku centymetrów. Najczęściej stosuje się falę skupioną (FSWT), rzadziej rozproszoną (RSWT).

Fala uderzeniowa - wskazania

Zabiegi falą uderzeniową wykonywane są najczęściej z powodu zmian pourazowych i zwyrodnieniowych mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów. Ból jest jednym z objawów tych schorzeń. Wskazaniami do leczenia falą uderzeniową są między innymi:

  • Ostroga piętowa
  • Dolegliwości bólowe stawu łokciowego: łokieć golfisty i łokieć tenisisty
  • Ból ścięgna Achillesa
  • Zapalenie ścięgna rzepki – kolano skoczka
  • Bóle kręgosłupa szyjnego
  • Dolegliwości bólowe stawu barkowego, w tym wapniejące zmiany ścięgien
  • Zmiany zwyrodnieniowe drobnych stawów rąk
  • Stany pourazowe, ale dopiero po wchłonięciu się krwiaka
  • Trudno gojące się złamania


Fala uderzeniowa - przeciwwskazania

Zabieg falą uderzeniowa jest bardzo bezpieczny i nieinwazyjny. Istnieją jednak przeciwwskazania do tej metody leczenia. Najważniejsze to:

  • Ciąża
  • Choroba nowotworowa w miejscu stosowania zabiegu
  • Zaburzenia krzepliwości krwi lub stosowanie leków przeciwkrzepliwych
  • Rozrusznik serca
  • Ostre stany zapalne – nie należy stosować terapii w tym miejscu


Jak wygląda zabieg falą uderzeniową?

Do wykonania zabiegu wykorzystuje się aparaty, które wytwarzają falę uderzeniową. Fala generowana jest przez aparat na zewnątrz ludzkiego ciała. Głowica aparatu musi być bardzo dokładnie przyłożona – w miejscu o największej bolesności odczuwanej przez pacjenta. Bywa jednak tak, że miejsce dla głowicy ustala się dopiero na podstawie dodatkowych badań, na przykład USG.

Zabieg trwa zwykle od 5 do 10 minut. Czas trwania zabiegu zależy od rodzaju schorzenia i jest indywidulanie dobierany. Należy również dobrać rodzaj stosowanych fal, częstotliwość impulsów oraz głębokość penetracji fal. Zwykle stosuje się 3-5 zabiegów raz lub dwa razy w tygodniu, ale czasem należy wykonać dłuższy cykl -nawet do 10 powtórzeń.

Zabieg może wywoływać niewielki ból, ale nie wymaga znieczulenia w trakcie terapii. Większość pacjentów bardzo dobrze znosi zabiegi falami uderzeniowymi.

Kiedy zabieg falą uderzeniową przyniesie korzystne efekty?

Przeprowadzono wiele badań klinicznych, które potwierdziły skuteczność fali uderzeniowej i bezpieczeństwo stosowania tej metody. Ponieważ jest to zabieg tak skuteczny i nieinwazyjny, jest szeroko stosowany w leczeniu różnych schorzeń narządu ruchu. Większość pacjentów już po pierwszym zabiegu odczuwa zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawę sprawności fizycznej. Znaczna poprawa lub nawet ustąpienie dolegliwości występuje u 80% leczonych już po 2-3 zabiegach. Zwykle więc wykonuje się serię 3-5 zabiegów.

Czy leczenie falą uderzeniową może powodować jakieś negatywne skutki?

Prawidłowo wykonany zabieg jest bardzo bezpieczny i nie powoduje istotnych skutków ubocznych. . Bardzo rzadko zdarza się, że dolegliwości bóle powiększą się nieznacznie po początkowych zabiegach. Należy zastosować wówczas leki przeciwbólowe, okłady z lodu i wykonywać dalsze zabiegi zgodnie z ustalonym cyklem. Zwykle problem ten ustępuje po 2-3 dniach. Takie problemy pojawiają się także przy stosowaniu innych metod fizykoterapii.
W miejscu wykonania zabiegu może pojawiać się zaczerwienienie. Niekiedy, po zabiegach fala uderzeniową w okolicy szyi, pojawiają się bóle głowy i szumy uszne.

Fala uderzeniowa - opinie

Zdecydowana większość pacjentów jest zadowolona z efektów terapii falami uderzeniowymi. Skuteczność leczenia przeciwbólowego wyróżnia fale uderzeniową spośród innych metod stosowanych w rehabilitacji. Należy pamiętać, że skuteczność zależy również od rodzaju schorzenia i ilości zabiegów – bywa, że trzeba zastosować dłuższe leczenie. Przeciętna długość leczenia to jednak 3-5 zabiegów.

Niestety istnieją również takie choroby przewlekłe, gdzie terapia może tylko zmniejszyć objawy. Wynika to z przebiegu choroby przewlekłej – choroba postępuje. W tych przypadkach jednak można zdecydowanie zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Na koniec należy jeszcze raz podkreślić, że leczenie falą uderzeniowa jest bardzo skuteczne, a metoda ta jest bardziej efektywna od innych stosowanych w rehabilitacji. Większość pacjentów odczuwa ustąpienie dolegliwości lub znaczną poprawę. Zabiegi są bezpieczne i bardzo dobrze tolerowane.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?