Fala uderzeniowa - terapia, wskazania, opinie, cena

fala-uderzeniowa-warszawa-870x400

Leczenie falą uderzeniową to bardzo efektywna metoda stosowana w rehabilitacji. Jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów leczenia przeciwbólowego w schorzeniach narządu ruchu. Bardzo duża efektywność tej metody powoduje, że fala uderzeniowa jest bardzo często stosowana i ma dobre opinie wśród pacjentów. Efektem fali uderzeniowej jest działanie przeciwbólowe, a także zwiększenie się ukrwienia w miejscu stosowania, regeneracja i gojenie tkanek. Bardzo ważnym jest fakt, że terapia falami uderzeniowymi nie może być wykorzystywana w ostrych stanach zapalnych i zaraz po wystąpieniu urazu.

Jest to fala akustyczna o specyficznych właściwościach – wysokim, skokowym ciśnieniu powstającym w bardzo krótkim czasie. Aparat generuje ciśnienie w zakresie 10‑100 MPa w czasie około 10 nanosekund. Po przyłożeniu głowicy fala wnika w ludzkie ciało na głębokość kilku centymetrów. Najczęściej stosuje się falę skupioną (FSWT), rzadziej rozproszoną (RSWT).

Zabiegi falą uderzeniową wykonywane są najczęściej z powodu zmian pourazowych i zwyrodnieniowych mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów. Ból jest jednym z objawów tych schorzeń. Wskazaniami do leczenia falą uderzeniową są między innymi:

 • Ostroga piętowa
 • Dolegliwości bólowe stawu łokciowego: łokieć golfisty i łokieć tenisisty
 • Ból ścięgna Achillesa
 • Zapalenie ścięgna rzepki – kolano skoczka
 • Bóle kręgosłupa szyjnego
 • Dolegliwości bólowe stawu barkowego, w tym wapniejące zmiany ścięgien
 • Zmiany zwyrodnieniowe drobnych stawów rąk
 • Stany pourazowe, ale dopiero po wchłonięciu się krwiaka
 • Trudno gojące się złamania

Zabieg falą uderzeniowa jest bardzo bezpieczny i nieinwazyjny. Istnieją jednak przeciwwskazania do tej metody leczenia. Najważniejsze to:

 • Ciąża
 • Choroba nowotworowa w miejscu stosowania zabiegu
 • Zaburzenia krzepliwości krwi lub stosowanie leków przeciwkrzepliwych
 • Rozrusznik serca
 • Ostre stany zapalne – nie należy stosować terapii w tym miejscu

Do wykonania zabiegu wykorzystuje się aparaty, które wytwarzają falę uderzeniową. Fala generowana jest przez aparat na zewnątrz ludzkiego ciała. Głowica aparatu musi być bardzo dokładnie przyłożona – w miejscu o największej bolesności odczuwanej przez pacjenta. Bywa jednak tak, że miejsce dla głowicy ustala się dopiero na podstawie dodatkowych badań, na przykład USG.

Zabieg trwa zwykle od 5 do 10 minut. Czas trwania zabiegu zależy od rodzaju schorzenia i jest indywidulanie dobierany. Należy również dobrać rodzaj stosowanych fal, częstotliwość impulsów oraz głębokość penetracji fal. Zwykle stosuje się 3-5 zabiegów raz lub dwa razy w tygodniu, ale czasem należy wykonać dłuższy cykl -nawet do 10 powtórzeń.

Zabieg może wywoływać niewielki ból, ale nie wymaga znieczulenia w trakcie terapii. Większość pacjentów bardzo dobrze znosi zabiegi falami uderzeniowymi.

Przeprowadzono wiele badań klinicznych, które potwierdziły skuteczność fali uderzeniowej i bezpieczeństwo stosowania tej metody. Ponieważ jest to zabieg tak skuteczny i nieinwazyjny, jest szeroko stosowany w leczeniu różnych schorzeń narządu ruchu. Większość pacjentów już po pierwszym zabiegu odczuwa zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawę sprawności fizycznej. Znaczna poprawa lub nawet ustąpienie dolegliwości występuje u 80% leczonych już po 2-3 zabiegach. Zwykle więc wykonuje się serię 3-5 zabiegów.

Prawidłowo wykonany zabieg jest bardzo bezpieczny i nie powoduje istotnych skutków ubocznych. . Bardzo rzadko zdarza się, że dolegliwości bóle powiększą się nieznacznie po początkowych zabiegach. Należy zastosować wówczas leki przeciwbólowe, okłady z lodu i wykonywać dalsze zabiegi zgodnie z ustalonym cyklem. Zwykle problem ten ustępuje po 2-3 dniach. Takie problemy pojawiają się także przy stosowaniu innych metod fizykoterapii.
W miejscu wykonania zabiegu może pojawiać się zaczerwienienie. Niekiedy, po zabiegach fala uderzeniową w okolicy szyi, pojawiają się bóle głowy i szumy uszne.

Zdecydowana większość pacjentów jest zadowolona z efektów terapii falami uderzeniowymi. Skuteczność leczenia przeciwbólowego wyróżnia fale uderzeniową spośród innych metod stosowanych w rehabilitacji. Należy pamiętać, że skuteczność zależy również od rodzaju schorzenia i ilości zabiegów – bywa, że trzeba zastosować dłuższe leczenie. Przeciętna długość leczenia to jednak 3-5 zabiegów.

Niestety istnieją również takie choroby przewlekłe, gdzie terapia może tylko zmniejszyć objawy. Wynika to z przebiegu choroby przewlekłej – choroba postępuje. W tych przypadkach jednak można zdecydowanie zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Na koniec należy jeszcze raz podkreślić, że leczenie falą uderzeniowa jest bardzo skuteczne, a metoda ta jest bardziej efektywna od innych stosowanych w rehabilitacji. Większość pacjentów odczuwa ustąpienie dolegliwości lub znaczną poprawę. Zabiegi są bezpieczne i bardzo dobrze tolerowane.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek