Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

zespol-ciesni-nadgarstka-870x400

Zespół cieśni nadgarstka to stan chorobowy powstały w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka. Najczęściej choroba pojawia się nagle i nie zdajemy sobie sprawy, że spowodowały ją liczne, codzienne i niezauważalne urazy.

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny

Przyczyn zespołu można wymienić wiele. Zazwyczaj towarzyszy różnym schorzeniom, chorobom, bywa następstwem nawyków. Do głównych przyczyn wystąpienia zespołu należą:
  • choroby reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa),
  • choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego (np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy),
  • nieprawidłowe struktury w kanale nadgarstka (tłuszczaki, kostniaki, gangliony).
Nawyki, które wywołują zespół cieśni nadgarstka to głównie powtarzające się jednakowe ruchy palców i nadgarstka, wykonywane przy zwykłych pracach ręcznych, pisaniu na klawiaturze, operowaniu myszką do komputera, graniu na instrumentach, pracy fizycznej itp. Sprzyjają temu niektóre zawody, dlatego zespół ten występuje najczęściej u sekretarek, informatyków, muzyków, sportowców. Zdarza się, że ucisk nerwu spowodowany jest przebytym urazem (np. złamaniem nadgarstka) lub obrzękiem struktur w kanale nadgarstka (np. w okresie ciąży).

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Pacjenci najczęściej skarżą się na nieprzyjemne doznania w okolicy nadgarstka i palców. Obejmują one ból, kłucie, drętwienie i mrowienie. Często dochodzi do tego osłabienie i zanik mięśni. Dolegliwości nasilają się głównie w nocy i odczuwane są zwykle w jednej ręce, zdarza się jednak, że choroba rozwija się w obu kończynach. Czasem nieprzyjemne mrowienie i drętwienie budzi pacjenta ze snu, opuszczenie ręki w dół zazwyczaj łagodzi objawy. Chorzy mają trudności z wykonaniem precyzyjnych ruchów chorą ręką.

Zespołu cieśni nadgarstka – diagnoza

Osoba, która zaobserwowała u siebie objawy, winna udać się do ortopedy. W celu zdiagnozowania schorzenia lekarz wykona testy (np. Tinela) z opukiwaniem nerwu i zginaniem nadgarstka. Podrażniony w ten sposób nerw pośrodkowy powoduje drętwienie palców ręki. Podczas badania specjalista zwróci uwagę na ewentualny zanik mięśni w obrębie dłoni. Pomocne jest wykonanie dodatkowych badań np. EKG (elektromiografia), przewodzenia nerwowego, USG oraz obrazowanie techniką rezonansu magnetycznego. Dodatkowe badania pozwalają precyzyjnie odróżnić zespół cieśni nadgarstka od innych chorób, które dają podobne objawy, np. polineuropatii.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zachowawcze polega na przyjmowaniu (co najmniej 2 miesiące) witaminy B6, wykonywaniu iniekcji kortykosteroidów w okolicę troczka zginaczy oraz odciążenie dłoni i fizykoterapię. Często jednak nie przynosi pozytywnego efektu. Wynik leczenia zależy od tego, kiedy chory uda się do specjalisty. Jeśli trafi do ortopedy w początkowym stadium choroby, wystarczające będzie leczenie nieoperacyjne, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz fizykoterapia (np. ultradźwięki, krioterapia, jonoforeza, laser). Czasami konieczne jest unieruchomienie ręki w protezie w celu zlikwidowania obrzęku i stanu zapalnego ścięgien. Niestety najczęściej bywa tak, iż większość osób zgłasza się do lekarza, gdy choroba mocno się rozwinęła i utrudnia pracę. Wówczas konieczna jest operacja. Operację przeprowadza się metodą otwartą lub endoskopową. Narkoza w obu przypadkach jest niepotrzebna. Stosuje się znieczulenie miejscowe lub znieczula pacjenta na kilka minut (zastrzyk dożylny). Rehabilitacja po przecięciu więzadła nie jest potrzebna. Czas powrotu do pracy zależy od zastosowanej metody i wykonywanego zawodu. Wynosi od 4 tygodni dla pracy biurowej do ponad 2 miesięcy przy ciężkiej pracy fizycznej. W zasadzie już po miesiącu samemu można decydować, które czynności są zabronione. Jeśli pojawia się ból, na jakiś czas trzeba jeszcze z nich zrezygnować. Rekonwalescencja po zabiegu wykonanym metodą endoskopową jest krótka. Rana szybciej się goi, blizna jest mniej bolesna, a proste, lekkie czynności, takie jak jedzenie, ubieranie, można wykonywać już następnego dnia po zabiegu.

Zespół cieśni nadgarstka – profilaktyka

Osoby predysponowane do pojawienia się tego zespołu powinny na co dzień pamiętać o profilaktycznych ćwiczeniach rozciągających oraz prawidłowej postawie i odpowiedniej pozycji w czasie pracy. Wystąpieniu zespołu cieśni nadgarstka sprzyjają także takie choroby jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy oraz nowotwory krwi.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?