Wprawdzie mężczyźni chorują znacznie rzadziej, jednak i oni mogą zmagać się z zapaleniem pęcherza moczowego. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu? Kiedy należy wykonać dodatkową diagnostykę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?
Nieprzyjemne pieczenie lub ból podczas oddawania moczu? Częste i naglące parcie na mocz? To jedne z najczęstszych objawów zapalenia pęcherza moczowego. Dolegliwość ta wynika z obecności patologicznych drobnoustrojów w obrębie pęcherza moczowego, który w normalnych okolicznościach powinien być jałowy. Główną przyczyną tej choroby są bakterie – najczęściej z gatunku Escherichia coli, Staphylococcus saprophyticus lub Streptococcus agalactiae.
Zapalenie pęcherza moczowego to choroba o zróżnicowanym przebiegu
Większość przypadków zapalenia pęcherza moczowego łatwo poddaje się leczeniu. Zwykle wystarczy zastosować odpowiednio dobrany antybiotyk, by objawy szybko ustąpiły. Bywają jednak wyjątki. Szacuje się, że nawet 20% kobiet zmagających się z zapaleniem pęcherza moczowego, dolegliwość ta może nawracać. U niektórych osób dochodzi z kolei do powikłania zapalenia pęcherza moczowego, co może wiązać się z odmiedniczkowym zapaleniem nerek, martwicą brodawek nerkowych, powstawaniem ropni, a u mężczyzn – zapaleniem gruczołu krokowego lub najądrza.
Kiedy warto wykonać USG układu moczowego?
USG układu moczowego nie jest badaniem wykonywanym rutynowo w przypadku zdiagnozowania zapalenia pęcherza moczowego. Istnieją jednak sytuacje, w których warto wykonać to badanie. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- utrzymywanie się bądź nasilenie objawów choroby pomimo leczenia;
- podejrzenie nieprawidłowości anatomicznych w obrębie układu moczowego;
- objawy ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek;
- wystąpienie powikłań zapalenia pęcherza moczowego.
Jak przebiega badanie ultrasonograficzne układu moczowego
USG układu moczowego jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym, jednak wymaga od pacjenta niewielkiego przygotowania. W celu uwidocznienia struktur układu moczowego zaleca się zgłoszenie na badanie z pełnym pęcherzem moczowym. W tym celu zaleca się wypicie na 1-2 godziny przed badaniem co najmniej litra wody. Poleca się także, by na badanie zgłosić się na czczo.
USG układu moczowego wykonywane jest na leżąco. Specjalista pokrywa skórę podbrzusza żelem sprzęgającym i przykłada do niej głowicę aparatu USG. W razie potrzeby lekarz może także przyłożyć głowicę do okolicy lędźwiowej, by ocenić stan nerek. Całe badanie trwa około 15 minut, a po jego zakończeniu pacjent może powrócić do swoich normalnych aktywności.