Co powinna zawierać wakacyjna apteczka dla dziecka?
Apteczka na wakacje powinna zawierać tylko podstawowe środki lecznicze i akcesoria medyczne, o ile pozostałe przydatne produkty można bez problemu kupić na miejscu. Leki najlepiej zapakować w torbę termoizolacyjną, by nie straciły swoich właściwości pod wpływem wysokiej temperatury.
W dziecięcej apteczce nie może zabraknąć:
- zapasu leków zażywanych na stałe (warto poznać zasady przewożenia medykamentów daną linią lotniczą, jeśli podróż ma odbyć się samolotem),
- termometru oraz leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych,
- plastrów, bandaży, jałowych gazików, opatrunków i płynu do odkażania skóry,
- żelu na stłuczenia i obrzęki,
- aspiratora do odciągania kataru z nosa,
- maści na odparzenia pieluszkowe (jeśli dziecko nie jest odpieluchowane),
- kremu z filtrem UV (SPF 50) i preparatu łagodzącego poparzenia słoneczne,
- leków na nudności, wymioty, biegunkę, a także probiotyków i elektrolitów,
- leku przeciwalergicznego,
- repelentu (środka przeciw komarom i kleszczom) i maści przeciwświądowej na pogryzienia owadów,
- przyrządu do usuwania kleszczy,
- soli fizjologicznej w ampułkach.
Dobrze jest wybierać postać farmaceutyczną leków zabieranych w podróż tak, by dziecko nie miało trudności z ich przyjęciem. Wiele preparatów dostępnych jest w kroplach, syropach, sprayach, granulatach do rozpuszczania w wodzie czy pastylkach do ssania. Należy też pamiętać, by zawsze mieć pod ręką coś do picia dla dziecka.
Jak się zabezpieczyć na wypadek choroby dziecka?
Przed wyjazdem na wycieczkę, a szczególnie zagraniczne wakacje, warto mieć przygotowany numer telefonu do dostępnego i zaufanego pediatry, u którego będzie można zasięgnąć porady na odległość w sytuacji kryzysowej. Nie przeprowadzi on pełnej diagnostyki, ale da wskazówki co do dalszego postępowania i udzieli doraźnej pomocy. Przy dłuższym pobycie w jednej lokalizacji dobrze jest mieć rozeznanie, gdzie w najbliższej okolicy znajdują się apteki i placówki ochrony zdrowia (szpitale, przychodnie), by nie tracić czasu na poszukiwania w przypadku nagłej choroby dziecka. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o wyrobieniu karty EKUZ, która uprawnia do skorzystania z bezpłatnej pomocy lekarskiej za granicą (wyłącznie na terenie Unii Europejskiej). Warto też zadbać o uzupełnienie kalendarza szczepień (z odpowiednim wyprzedzeniem).