Rumień cukrzycowy ‒ objawy, przyczyny i leczenie

Czym jest rumień cukrzycowy?

Rumień cukrzycowy to jedno ze skórnych powikłań cukrzycy. Występuje przeważnie po wielu latach od rozpoznania choroby. Objawia się zaczerwienieniem skóry twarzy, szyi, a czasem również dłoni i stóp. Zdarza się, że zmiany rozciągają się nawet na klatkę piersiową. Rumieniowi może również towarzyszyć wypadanie brwi. Na skórze mogą być widoczne teleangiektazje, czyli tzw. pajączki. Do powstania tego powikłania przyczyniają się wysokie poziomy glikemii, które uszkadzają naczynia i doprowadzają do tworzenia się mikrotętniaków oraz mikroangiopatii, co objawia się zaczerwienieniem.

Jak leczy się rumień cukrzycowy?

Podstawą leczenia większości powikłań cukrzycy jest zadbanie o prawidłową kontrolę poziomu glikemii. Leczenie cukrzycy typu 1 opiera się na podawaniu insuliny, natomiast w cukrzycy typu 2 stosuje się leki przeciwcukrzycowe. Każdy diabetyk powinien regularnie kontrolować poziom glikemii za pomocą osobistego glukometru i zapisywać mierzone wartości w dzienniczku samokontroli.

 

Uregulowanie cukrzycy nie zawsze będzie jednak skutkować całkowitym ustąpieniem zmian. Oprócz rumienia, Pacjenci chorujący na cukrzycę mogą doświadczać nadmiernego przesuszenia i świądu skóry, która nie jest dostatecznie odżywiana przez uszkodzone naczynia. Dlatego w pielęgnacji skóry diabetyka bardzo ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry za pomocą emolientów oraz dermokosmetyków. W terapii rumienia cukrzycowego może być przydatna również laseroterapia, która pozwoli pozbyć się przebarwień pochodzenia naczyniowego. Warto skonsultować leczenie rumienia cukrzycowego z lekarzem dermatologiem.

Kto zajmuje się leczeniem cukrzycy?

Lekarzem zajmującym się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej jest diabetolog. Jednak to lekarz pierwszego kontaktu (czyli specjalista medycyny rodzinnej lub internista) powinien regularnie kontrolować stan Pacjenta, modyfikując leczenie w razie potrzeby. Wizyta u diabetologa nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania ‒ warto wziąć ze sobą dokumentację medyczną oraz dzienniczek kontroli glikemii, jeśli Pacjent taki prowadzi. Podczas wizyty lekarz zbierze wywiad, zbada Pacjenta i zleci odpowiednie badania dodatkowe. Na tej podstawie diabetolog stawia diagnozę i zaleca odpowiednie leczenie.

Cukrzyca to choroba przewlekła i podstępna. Pacjenci bardzo często przez długie lata nie odczuwają jej skutków, nie mają poczucia choroby, dlatego jej leczenie wymaga od nich dużo determinacji i cierpliwości, aby przez jak najdłuższy czas cieszyć się życiem w dobrym zdrowiu.

Copyright © 2025. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?