Czym właściwie jest gorączka?
Gorączka to podwyższenie temperatury ciała, które wynika z przestawienia ośrodka termoregulacji w mózgu na wyższe wartości. Może do tego dojść pod wpływem czynników zapalnych i wydzielanych wówczas związków pirogennych lub jest to efekt nieprawidłowej funkcji ośrodka termoregulacji w podwzgórzu. Istnieją następujące normy temperatury ciała człowieka:
- <37॰C ‒ prawidłowa ciepłota ciała;
- 37॰C - 38॰C ‒ stan podgorączkowy;
- 38॰C - 41॰C ‒ gorączka;
- >41॰C ‒ hiperpireksja.
Gorączka jest niespecyficznym objawem infekcji. Mogą jej towarzyszyć dreszcze, nadmierne pocenie się czy drażliwość. Oprócz tego najczęściej występują również inne symptomy choroby, takie jak katar, kaszel, ból głowy, brzucha lub gardła.
Klasyfikacja gorączek u dzieci
Gorączkę można podzielić ze względu na to, jak zmienia się (narasta i maleje) w czasie. Tor gorączkowy może być specyficzny przy określonych chorobach, co ułatwia postawienie diagnozy przez lekarza. Wyróżnia się następujące tory gorączkowe:
- dwugarbny/dwuokresowy ‒ dwa epizody gorączki, trwające 2-3 dni, przedzielone fazą spadku temperatury ciała, typowe dla infekcji wirusowych;
- ciągły/stały ‒ dobowe wahania temperatury nie przekraczają 1॰C, np. przy płatowym zapaleniu płuc;
- przerywany ‒ epizody gorączki są przerywane okresami spadku temperatury, specyficzne dla malarii lub posocznicy;
- zwalniający ‒ dobowe wahania temperatury przekraczają 1॰C, np. przy odoskrzelowym zapaleniu płuc.
Leczenie gorączki u dzieci
Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zawsze trzeba leczyć gorączkę u dziecka. Ze względu na mechanizmy obronne podejmujemy się tego dopiero wówczas, gdy powoduje ona gorsze samopoczucie u małego Pacjenta lub gdy jest wyższa niż 38॰C. Lekami pierwszego rzutu w leczeniu gorączki u dziecka w warunkach domowych są ibuprofen i paracetamol. Paracetamol jest lekiem, który można stosować już w pierwszych miesiącach życia. Natomiast ibuprofen to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, dopuszczony do stosowania u dzieci od 3. miesiąca życia.
Dziecko, które gorączkuje powinno pić więcej płynów, aby uniknąć odwodnienia.
Gorączka u dziecka zazwyczaj pojawia się w godzinach wieczornych. Warto wówczas wiedzieć, co można zrobić, aby poprawić stan i samopoczucie dziecka, a rano kolejnego dnia umówić się na wizytę do pediatry, który zbada dziecko i wyda zalecenia, co do dalszego leczenia.
Ważne, aby nie zwlekać z wizyta u lekarza przypadku utrzymywania się wysokiej gorączki, która nie obniża się pomimo stosowania leków przeciwgorączkowych lub trwa dłużej niż 3-5 dni.