Q&A - Wy pytacie – nasi specjaliści odpowiadają - ZNAMIONA I PIEPRZYKI

multimed_q_a_pieprzyki-kopia-002Na Wasze pytania odpowiada dr n. med. Marta Karnyska-Trypens – dermatolog, wenerolog. Dr Marta Trypens pracowała w Klinice Dermatologii i Wenerologii Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie zrobiła doktorat. Po odejściu z Kliniki, rozwijała prywatną praktykę w Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED, który w 1992 r. współtworzy. Przyjmuje dzieci od 4 r.ż.

Pytanie: Co w wyglądzie pieprzyka powinno mnie zaniepokoić? Kiedy trzeba udać się do lekarza, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku? Czy to prawda, że niebezpieczne są tylko te pieprzyki odstające, a te małe płaskie nie są dla nas groźne? Od dawna nurtuje mnie pytanie czy wszystkie pieprzyki i znamiona są niebezpieczne? 

Odpowiedź: Kontrolując samodzielnie swoją skórę (2 do 3 razy w ciągu roku) należy zwrócić uwagę na:

  1. nagłe pojawienie się nowych, szybko rosnących zmian barwnikowych
  2. zmiany zachodzące w znamionach już istniejących dotyczące rozmiaru, kształtu, koloru

Można to ocenić korzystając z metod " Brzydkiego kaczątka" i ABCDE

Metoda "Brzydkiego kaczątka"

Znamiona u tej samej osoby wyglądają zazwyczaj podobnie: mają ten sam kształt, kolor i grubość. Zmiana barwnikowa może zostać uznana za podejrzaną, jeżeli różni się od pozostałych. Nazywana jest wtedy "brzydkim kaczątkiem"

Metoda ABCDE

A - asymetria
B - brzegi nieregularne, ostro odgraniczone od skóry zdrowej
C - kolor niejednolity
D - rozmiar > 5 mm
E - rozwój - duże zmiany w przeciągu kilku miesięcy

Jeżeli pojawią się niepokojące znamiona należy natychmiast zgłosić się do dermatologa!

Pytanie: Czy czerwone plamki/znamiona też są niebezpieczne i jeśli widzę, że ich przybywa mam się niepokoić i to sprawdzić?

Odpowiedź: Wszystkie nowe zmiany: czerwone plamki, grudki, guzki powinny być skonsultowane przez dermatologa, który może wykonać badanie dermatoskopowe (dermoskopowe) pomocne w ustaleniu ostatecznej diagnozy. Dermatoskopia (dermoskopia) to prosta, nieinwazyjna technika diagnostyczna polegająca na oglądaniu zmian skórnych za pomocą ręcznego mikroskopu o małym powiększeniu.

Pytanie: Czy zwykły krem do opalania zabezpiecza dobrze pieprzyki? Czy trzeba kupić coś mocniejszego? Jak najlepiej zabezpieczać pieprzyki na co dzień?

Odpowiedź: Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe UV stanowi główną przyczynę powstawania zmian o charakterze nowotworowym. Nie chronimy znamion (pieprzyków) tylko całą skórę przed promieniowaniem UV. Krem do opalania nie chroni skóry przed promieniowaniem UV. Przed promieniowaniem UV chronią produkty posiadające właściwości blokujące oba zakresy promieniowania ultrafioletowego - UVA i UVB. Szczególnie chronić swoją skórę powinny osoby, które są w grupie ryzyka:

  1. jasny fototyp: skóra, oczy i włosy jasne, obecność piegów i podatność na oparzenia słoneczne
  2. uwarunkowania genetyczne: obecność licznych (>50) znamion, przypadek czerniaka w rodzinie
  3. częste korzystanie z solarium
  4. oparzenia słoneczne szczególnie w dzieciństwie

Pytanie: Ciekawy temat, który i mnie skłonił do pewnej refleksji. W celu kontroli pieprzyków i znamion wydaje mi się, że sama wizyta u dermatologa nie wystarczy. Trzeba wykonać chyba jeszcze inne badania, prawda?

Odpowiedź: Ocena znamion (pieprzyków) u dermatologa polega na badaniu dermatoskopowym (dermoskopowym). Dermatolog, przy użyciu dermatoskopu ogląda zmiany barwnikowe i potrafi ocenić, czy struktury w zmianie są prawidłowe i znamię jest niegroźne, czy taż znamię jest „podejrzane" i należy zastosować dalsze postępowanie lecznicze.

Pytanie: Czy po przypadkowym zdrapaniu pieprzyka trzeba się zgłosić od razu do lekarza?

Odpowiedź: Znamiona (pieprzyki) rozdrapane lub zdrapane powinny być pokazane dermatologowi, który oceni czy to jest  tylko uraz czy zmieniające się znamię a to może wymagać dalszej diagnostyki.

https://multimed.pl/lekarze/dr-n-med-marta-karnyska-trypens/

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek