Nietrzymanie moczu - wstydliwy problem

nietrzymanie-moczu-przyczyny-leczenie-870x400

Problem nietrzymania moczu jest niezwykle krępującą dolegliwością. Panuje przekonanie, iż problem ten w głównej mierze dotyczy osób starszych i jest konsekwencją starzenia się. Nie jest to jednak prawda, gdyż dolegliwość ta występuje również u osób młodych. Natomiast faktem jest, że to częściej kobiety borykają się z tą przypadłością (ok. 3 miliony Polek). Niestety niewiele z nich zgłasza się do urologa. Co warto wiedzieć o tym wstydliwym problemie? I jak sobie z nim radzić?

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to mimowolne (niezależne od świadomej decyzji danej osoby) oddawanie moczu prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżniania pęcherza moczowego. Przyczyny nietrzymania moczu:
  • zmiany hormonalne (dotyczy głównie kobiet po menopauzie, u których obniża się poziom estrogenów, zmniejsza się elastyczność mięśni dna miednicy i przepony moczowo-płciowej),
  • liczne porody (podczas których dochodzi do rozciągnięcia lub uszkodzenia mięśni dna miednicy),
  • inne tj.: ciężka praca fizyczna, otyłość, zaparcia, alkoholizm, niektóre choroby (np. zapalenie pochwy, cukrzyca, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, udar mózgu, stwardnienie rozsiane),
  • infekcje układu moczowo-płciowego (nietrzymanie moczu może być jednym z objawów takich zakażeń).

Przyczyny nietrzymania moczu mogą zależeć od wielu czynników. Aby otrzymać odpowiednie leczenie konieczna jest właściwa ocena danej sytuacji. Warto podkreślić, iż współżycie seksualne nie jest przyczyną uszkodzenia mięśni, które odpowiadają za trzymanie moczu. Analizując objawy i przyczyny wystąpienia tej dolegliwości można wyróżnić kilka rodzajów nietrzymania moczu.

Rodzaje nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – popuszczanie moczu przy wysiłku fizycznym lub kaszlu, kichaniu, dźwiganiu,
  • nietrzymanie moczu z parć naglących – nie można opanować gwałtownego parcia na pęcherz - występuje bez związku ze stopniem wypełnienia pęcherza moczowego,
  • forma mieszana nietrzymania moczu – połącznie objawów obu wyżej wymienionych rodzajów nietrzymania,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia – wynika z nadmiernego rozciągnięcia pęcherza na przykład u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego,
  • nietrzymanie moczu pozazwieraczowe – wynika z zaburzeń anatomicznych wrodzonych bądź powstałych w wyniku urazu.

Nietrzymanie moczu – diagnostyka

W celu zdiagnozowania schorzenia należy zgłosić się do urologa, który zleci podstawowe badania. Poza wywiadem lekarz zleci wykonanie szeregu dodatkowych badań, takich jak: badanie ogólne moczu, posiew moczu, USG, badanie urodynamiczne, oznaczenie stężenia kreatyniny i mocznika w surowicy. Pozwolą one określić typ schorzenia i dobrać odpowiednie leczenie.

Nietrzymanie moczu – leczenie

W leczeniu zachowawczym w zależności od przyczyny należy dokładnie obserwować swoje ciało i kontrolować oddawanie moczu (opróżnianie pęcherza po nocy, kontrolowanie ilości wypijanych płynów). Jednym ze sposobów leczenie przypadłości w przypadku kobiet, które niedawno rodziły, jest ćwiczenie mięśni - ćwiczenia Kegla. Mają one na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. Gdy ćwiczenia nie wystarczą trzeba wdrożyć leczenie farmakologiczne. Leki muszą być stosowane na zlecenie lekarza urologa i pod jego kontrolą. W sytuacji, gdy leczenie farmakologiczne okaże się niewystarczające, konieczne może być leczenie operacyjne.

Profilaktyka

Utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, stosowanie diety, ograniczenie alkoholu i kofeiny oraz regularne ćwiczenia mogą zapobiec nietrzymaniu moczu u części kobiet. Szczególnie ważne jest wzmocnienie mięśni dna miednicy po porodzie, co u wielu kobiet może zapobiec wysiłkowemu nietrzymaniu moczu w późniejszych latach życia.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek