Typy nietrzymania moczu
Międzynarodowe Towarzystwo Kontynencji wyróżniło kilka postaci nietrzymania moczu:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu,
- nietrzymanie moczu z przepełnienia,
- nietrzymanie moczu z parcia,
- mieszane nietrzymanie moczu.
Wyróżnia się również pięć stopni nietrzymania moczu: kropelkowe, lekkie, średnie, ciężkie oraz bardzo ciężkie, z czego trzy ostatnie świadczą o zaawansowanym problemie i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to najczęściej występujący typ – wynika z osłabienia mięśni dna miednicy. Niewystarczające zaciśnięcie cewki moczowej sprawia, że mocz bezwiednie wycieka z pęcherza, zazwyczaj podczas kichania, kaszlu, śmiechu lub aktywności fizycznej.
W przypadku nietrzymania moczu z parcia problemem jest nadaktywność mięśni pęcherza, które wywołują pilną i naglącą potrzebę opróżnienia, zanim pęcherz będzie pełen i wysyłają sygnał do mózgu.
Przyczyny nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu może wynikać z chorób układu nerwowego lub chorób w obrębie dróg moczowych. U kobiet w 34% przypadków nietrzymanie moczu wywołane jest porodem, znaczącym czynnikiem jest również menopauza i upływ czasu, bowiem z wiekiem mięśnie zmniejszają swoją elastyczność, a narządy wewnętrzne obniżają swoje położenie.
U mężczyzn główną przyczynę nietrzymania moczu stanowi rozrost gruczołu krokowego, który utrudnia opróżnienie pęcherza. Zwykle wynikiem rozrostu jest nietrzymanie moczu z przepełnienia bowiem pęcherz napełnia się, a gdy już nie jest w stanie utrzymać całej zawartości dochodzi do nagłego i niekontrolowanego opróżnienia.
Znaczny wpływ na nietrzymanie moczu mają również infekcje układu moczowego. Zazwyczaj przebiegają one z gorączką i wymagają przeprowadzenia antybiotykoterapii.
Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?
Współcześnie jest coraz więcej metod, które pomagają radzić sobie z nietrzymaniem moczu i wcale nie wymagają radykalnych kroków, nie muszą też być inwazyjne. Jednym z takim rozwiązań jest skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego, który będzie w stanie dobrać metody odpowiednie do potrzeb pacjenta. Terapia uroginekologiczna pozwala zwalczyć dysfunkcje mięśni dna miednicy na tyle, by całkowicie zredukować dyskomfort pacjenta związany z nietrzymaniem moczu.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny dobiera ćwiczenia indywidualnie. Odpowiednie funkcjonowanie mięśni dna miednicy nie tylko pozwoli pozbyć się problemu związanego z inkontynencją, ale też poprawi stabilizację narządów wewnętrznych oraz stabilizację postawy. Przed zastosowaniem odpowiedniej terapii może również zalecić określone badania, jak np. USG uroginekologiczne, na którym lekarz może ocenić stan nerek, pęcherza, czy występowanie nieprawidłowości strukturalnych.