Neurolog czy neurochirurg – kogo wybrać?

Kim jest neurolog i kiedy się do niego zgłosić?

Neurologia jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem schorzeń dotykających obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy. Lekarz neurolog bada czynności układu nerwowego, a także sprawdza jego reakcje na bodźce. Neurolodzy stosują leczenie „zewnętrzne” – badają podłoże powstałych chorób neurologicznych, diagnozują pacjenta, a następnie wdrażają odpowiednie leczenie farmakologiczne bądź zachowawcze. Lekarz neurolog przeprowadza także badania odruchów fizjologicznych, takich jak odruch kolanowy, czy odruch z mięśni przywodzicieli uda.

A może jednak neurochirurg?

W ramach neurologii wymienia się neurochirurgię obejmującą operacyjne leczenie schorzeń układu nerwowego. To właśnie możliwość podjęcia interwencji chirurgicznej stanowi główną różnicę między neurologiem a neurochirurgiem. Zarówno neurolog, jak i neurochirurg zajmują się schorzeniami dotykającymi ośrodkowy układ nerwowy, w tym mózgu, rdzenia kręgowego, mięśni oraz nerwów. Chociaż lekarze z obu specjalizacji mogą zajmować się diagnostyką i leczeniem schorzeń neurologicznych, to jedynie neurochirurg jest lekarzem oferującym leczenie zabiegowe.

Kiedy udać się do neurologa, a kiedy do neurochirurga?

Do specjalisty warto udać się w momencie wystąpienia niepokojących objawów ze strony układu nerwowego, takich jak:

  • nawracające i utrzymujące się bóle głowy i innych części ciała;
  • zaburzenia mowy, widzenia bądź czucia;
  • problemy z równowagą i koordynacją ruchową;
  • zawroty głowy;
  • skurcze oraz drżenie mięśni, a także ich osłabienie.

Lekarze obu specjalizacji, zarówno neurologii, jak i neurochirurgii, udzielą Ci niezbędnej pomocy, zdiagnozują, a następnie wprowadzą odpowiednie leczenie. Jeśli neurolog uzna, że niezbędne jest wprowadzenie leczenia inwazyjnego, skieruje swojego pacjenta do neurochirurga. Z drugiej strony, neurochirurg, w sytuacji, gdy nie jest konieczne wykonanie operacji, wprowadzi u pacjenta odpowiednie leczenie nieinwazyjne, czyli farmakoterapię.

Podkreślić należy, że zarówno neurologia, jak i neurochirurgia, często wymagają wsparcia ze strony innych specjalistów medycznych, takich jak psychologowie czy terapeuci. Wynika to ze złożoności zaburzeń neurologicznych i konieczności wieloaspektowej interwencji.

Copyright © 2025. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?