Neonatolog czy pediatra – jaka jest różnica?

Kiedy dzieckiem powinien zajmować się neonatolog?

Neonatolog obejmuje opieką medyczną dzieci w okresie okołoporodowym. Jest pierwszym lekarzem badającym noworodka. Ma odpowiednie kompetencje do opieki nad wcześniakami z  małą masą urodzeniową oraz noworodkami z chorobami i wadami wrodzonymi (układu oddechowego, krążenia, pokarmowego, nerwowego),  a także tymi u których wystąpiły zaburzenia adaptacji do życia poza mamą. Neonatolog stanowi pierwszą linię wsparcia przy trudnych porodach, które mogą skończyć się niedotlenieniem i innymi powikłaniami. Prowadzi wielospecjalistyczną intensywną diagnostykę i terapię u dzieci, które z różnych przyczyn nie są w stanie samodzielnie oddychać, trawić czy oddawać mocz. Przeprowadza również niezbędne badania przesiewowe.

Noworodki zdrowe, urodzone w terminie mają krótką styczność z neonatologiem – kończy się ona najczęściej po wypisie ze szpitalnego oddziału. Dzieci przedwcześnie urodzone, chore czy z wadami wrodzonymi pozostają w szpitalu pod opieką neonatologa niekiedy przez wiele tygodni do czasu, aż ich stan pozwala na bezpieczny wypis do domu. Neonatolodzy pracują również w oddziałach noworodkowo-niemowlęcych w ramach szpitali pediatrycznych, gdzie zajmują się diagnostyką i leczeniem najmniejszych pacjentów.

 

Pod opieką poradni neonatologicznej (zwykle do 1. roku życia) pozostają przede wszystkim dzieci:

  • urodzone przed czasem,
  • z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg,
  • ze słabymi przyrostami masy ciała,
  • z niską punktacją w skali Apgar (poniżej 8),
  • z wrodzonymi wadami rozwojowymi,
  • z chorobami serca, wątroby, nerek,
  • z trudnościami w oddychaniu,
  • z nieprawidłowym napięciem mięśniowym,
  • po niedotlenieniu, urazie lub zakażeniu wewnątrzmacicznym lub okołoporodowym,

 

Do wizyty u neonatologa w pierwszych tygodniach życia dziecka mogą skłonić: przedłużająca się żółtaczka, nieprawidłowe gojenie kikuta pępowiny, zmiany skórne, bóle brzucha, nietolerancja karmienia lub inne niepokojące objawy.

Na jakim etapie opiekę nad dzieckiem przejmuje pediatra?

Po wypisie z oddziału noworodkowego dziecko aż do ukończenia 18. roku życia prowadzi pediatra lub lekarz rodzinny, do którego  należy udać się w pierwszej kolejności w przypadku choroby lub niepokojącego zachowania malucha. Patronażowa wizyta u pediatry powinna odbyć się w ciągu pierwszych 4 tygodni od urodzenia dziecka. Dla niemowlaka przewidziany jest cały kalendarz regularnych badań pediatrycznych zwieńczonych bilansem roczniaka. Pediatra przyjmuje zarówno dzieci zdrowe (ocenia rozwój fizyczny i psychoruchowy, kwalifikuje do szczepień ochronnych), jak i maluchy wykazujące typowe objawy chorób infekcyjnych, czyli np. katar, kaszel, ból gardła, podwyższoną temperaturę ciała, wymioty, biegunkę, ból głowy, zmiany skórne.

Copyright © 2025. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek