Najczęstsze zabiegi chirurgiczne u dzieci

Zabiegi chirurgiczne wykonywane w trybie planowym

Do podstawowych zaburzeń leczonych chirurgicznie u dzieci należą wady wrodzone ‒ głównie układu moczowo-płciowego. Są one korygowane we wczesnych latach dzieciństwa, większość przed ukończeniem 1. roku życia, by nie wpływały na dalszy prawidłowy rozwój dziecka. Inne wady wrodzone, które mogą być leczone chirurgicznie u dzieci, to wady układu pokarmowego i serca, operowane niekiedy tuż po narodzinach lub prenatalnie, a także wady rozwojowe kręgosłupa. Mali Pacjenci wymagają czasem pomocy chirurga z powodu innych schorzeń, mogą to być:

  • przepukliny brzuszne lub pachwinowe;
  • choroby nowotworowe;
  • podejrzane zmiany barwnikowe na skórze.

Zabiegi operacyjne u dzieci, jeśli to tylko możliwe, wykonuje się laparoskopowo, by ograniczyć rozległość rany i skrócić czas rekonwalescencji, a co za tym idzie ‒ pobytu w szpitalu.

Stany nagłe wymagające interwencji chirurgicznej u dzieci

Chirurg dziecięcy niejednokrotnie pracuje pod presją czasu, kiedy dziecko pojawia się na izbie przyjęć i wymaga  natychmiastowego zabiegu operacyjnego. Do takich sytuacji należą:

  • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • uwięźnięcie przepukliny;
  • urazy, w tym w wyniku wypadków komunikacyjnych;
  • oparzenia termiczne i chemiczne.

Wyjątkowo trudną rolą chirurga dziecięcego jest opieka nad dzieckiem po próbie samobójczej lub będącym ofiarą przemocy. Lekarz musi wykazać się wówczas cierpliwością i odpowiednim podejściem, aby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i fachową opiekę.

Przygotowanie i przebieg wizyty u chirurga dziecięcego

Wizyta u chirurga dziecięcego nie różni się zbytnio od wizyty u pediatry. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania, należy jednak zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, w tym wyniki badań obrazowych czy konsultacje lekarskie. Lekarz porozmawia najpierw z rodzicem, następnie zbada dziecko i zadecyduje o konieczności wykonania dodatkowych badań. Na tej podstawie chirurg postawi diagnozę i zaproponuje dalsze postępowanie, które omówi z rodzicem. Leczenie może odbywać się w trybie szpitalnym, jednak część zabiegów można przeprowadzić w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym ‒ bez konieczności pobytu w szpitalu.

Nowoczesna medycyna dąży do ograniczenia inwazyjności terapii, aby osiągnąć jak najlepszy efekt leczniczy za pomocą farmakologii czy zmiany stylu życia. Istnieją jednak choroby, również dotykające dzieci, które wymagają leczenia operacyjnego i zdecydowanie warto wówczas zaufać doświadczeniu i wiedzy chirurgów dziecięcych.

Copyright © 2025. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?