Które badanie jest najbardziej skuteczne w diagnostyce raka piersi – USG, mammografia czy rezonans magnetyczny piersi?

USG i mammografia – podstawa profilaktyki raka piersi

Obecnie standardem w profilaktyce raka piersi jest badanie ultrasonograficzne oraz mammografia. O badaniach tych mówi się, że są metodami komplementarnymi – uzupełniają się wzajemnie, co pozwala zwiększyć czułość i dokładność całej diagnostyki.

USG piersi jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, które można wykonać w gabinecie ginekologicznym. Metoda ta lepiej obrazuje piersi o budowie gruczołowej, które zwykle dominują u młodych kobiet przed 40. rokiem życia. Właśnie dlatego wykonanie przesiewowego badania ultrasonograficznego polecane co roku każdej kobiecie, która ukończyła 25. rok życia.

Równie ważnym badaniem jest mammografia. W metodzie tej wykorzystuje się niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego, jednak badanie także jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Mammografia lepiej obrazuje piersi o utkaniu gruczołowym, które występują najczęściej u starszych kobiet. Według zaleceń ekspertów, badanie mammograficzne powinno być wykonywane u kobiet po 40. roku życia co dwa lata.

Rezonans magnetyczny piersi – nowoczesne badanie o wysokiej czułości i dokładności

Rezonans magnetyczny piersi to badanie, które wyznacza nowy standard w diagnostyce zmian nowotworowych tego narządu. Czułość tego badania szacowana jest na 97%, a po podaniu środka kontrastującego wzrasta aż do 99%. Oznacza to, że badanie piersi z wykorzystaniem MRI pozwala na uwidocznienie nawet drobnych zmian, które nie są widoczne w tradycyjnych badaniach przesiewowych.

Metoda ta wykorzystuje silne pole elektromagnetyczne, które jednak nie jest szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Przyjęło się, że rezonans magnetyczny piersi zwykle polecany jest kobietom:

  • diagnozowanym w kierunku raka piersi, u których badanie ultrasonograficzne i mammograficzne nie dostarczyły wystarczających ilości informacji;
  • będącym nosicielkami mutacji genu BRCA1, BRCA2, PTEN czy PALB2;
  • poddanym chemioterapii bądź leczeniu operacyjnemu, w celu oceny skuteczności leczenia;
  • posiadającym implanty piersi.
Copyright © 2025. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek