Jak się odstresować? 10 metod, które działają

jak-sie-odstresowac-870x400

Stres – zmora naszych czasów. Wynika z przepracowania, zabiegania, problemów osobistych i ekonomicznych. Dopada nas codziennie. Podpowiadamy, jak radzić sobie ze stresem w każdej praktycznie sytuacji i w każdych warunkach. Jeśli wiemy, jak opanować stres w pracy, będziemy działać efektywniej, co wpłynie pozytywnie na nasz zawodowy wizerunek. Jeżeli będziemy wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem w życiu prywatnym, damy sobie szansę na udane relacje z partnerem, dziećmi i przyjaciółmi oraz na samorealizację. Wzmocnimy też nasze mechanizmy obronne.

1. Zrelaksuj się

Wybór metody to sprawa indywidualna; musisz tylko wiedzieć, co najlepiej zredukuje stres u ciebie: czy będzie to masaż relaksacyjny, czytanie dobrej książki, praca w ogródku czy spotkanie z przyjaciółmi. Sposobem na relaks jest medytacja. Odpowiednio dobrana muzyka do medytacji wzmocni działanie relaksacyjne.

2. Zmęcz się

I to porządnie. Nerwy najlepiej odpoczywają, kiedy ciało pracuje. Możesz zafundować sobie trening na siłowni, wybrać się na forsowny marsz lub wysprzątać dom. Im intensywniej będą pracować mięśnie, tym więcej mózg wydzieli endorfin, dzięki którym spojrzysz na swój stres z dystansem.

3. Zmień otoczenie

Najlepiej wyjedź na jakiś czas – z kimś, kto na ciebie działa kojąco lub sam/a. Wystarczą 2-3 dni, aby odpocząć. Dobrym wyborem będzie pobyt w ośrodku SPA lub Wellness. Możesz tam skorzystać z całej gamy zabiegów, które pomogą zwalczyć stres, np. masaż klasyczny, masaż pleców czy masaż głowy. Jeśli chcesz odzyskać równowagę psychiczną, dobre samopoczucie i uwolnić się od negatywnej energii, zagwarantuje to masaż gorącymi kamieniami.

4. Ukój nerwy od wewnątrz

Wskazana jest dieta bogata w witaminy z grupy B oraz magnez i potas, za to uboga w sód. W ten sposób obniżysz ciśnienie krwi i dostarczysz składników, które korzystnie wpływają na działanie układu nerwowego. Jeśli dopadł cię stres w ciąży, zioła na uspokojenie takie, jak melisa czy rumianek, będą dużo lepszym rozwiązaniem niż leki. Tabletki na uspokojenie okażą się pomocne, jeśli pod wpływem stresu rozwinęła się nerwica lub stres powoduje bardzo nasiloną reakcję, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

5. Kup sobie zwierzaka

Udowodniono, że kontakt ze zwierzętami skutecznie redukuje ilość kortyzolu, jednego z hormonów stresu. Z kolei aktywność fizyczna w towarzystwie czworonożnego pupila wpływa korzystnie na wydzielanie endorfin. Jeśli przed tobą są ważne egzaminy, zafunduj sobie dogoterapię.

6. Wyładuj emocje

Wykrzycz je, boksuj worek lub poduszki, wypłacz się, tańcz – wszystkie te metody pomogą załagodzić objawy stresu. Najlepszym miejscem na wyładowanie negatywnych odczuć jest dom – ale tylko wtedy, kiedy pozostałych mieszkańców w nim nie ma. Możesz też skorzystać ze specjalnego pokoju zniszczeń, w którym możesz do woli tłuc talerze lub wazony – tego typu usługi dostępne są już w naszym kraju.

7. Nie żałuj sobie seksu i czułości

Dawka czułości i erotycznych zabaw skutecznie pomaga zastąpić hormon stresu hormonami szczęścia. Skuteczność seksu w przywracaniu równowagi skołatanym nerwom wynika z faktu, że łóżkowe igraszki zmuszają do wysiłku fizycznego. Dzięki temu najpierw podnoszą, a potem obniżają ciśnienie. Z kolei orgazm powoduje wyrzut oksytocyny, endorfin i prolaktyny – hormony te dają poczucie szczęścia, rozkoszy oraz tonizują napięcie nerwowe i aktywują pozytywne myślenie.

8. Włącz pozytywne myślenie

Pozytywne myślenie sprawdza się nawet wtedy, kiedy dopadnie cię sytuacja kryzysowa. Dzięki temu zdystansujesz się od problemu, co pozwoli ci spojrzeć na rzecz racjonalnie i szybciej znajdziesz wyjście z niekomfortowej relacji. Dodasz sobie też wiary w siebie, a to uruchomi twój wewnętrzny potencjał.

9. Zorganizuj się

Nie musisz być pedantem, aby umieć opanować stres, ale dobrze zaplanowany czas i dbanie o porządek we własnych sprawach to jeden z lepszych sposobów na uniknięcie niepotrzebnych napięć. Dobra organizacja daje bowiem poczucie kontroli nad życiem i biegiem zdarzeń.

10. Licz, śmiej się i śpiewaj

Kiedy nie wiesz, jak opanować nerwy lub czujesz, że ciśnienie niebezpiecznie się podnosi i zaraz wybuchniesz, weź głęboki oddech i zacznij wolno liczyć (w zależności od sytuacji głośno lub w myślach) – cokolwiek: chmury na niebie lub guziki na koszuli osoby stojącej przed tobą. Kiedy emocje nieco opadną, uśmiechnij się. Udowodniono, że nawet wymuszony grymas przypominający uśmiech pomaga opanować stres. Śmiej się, kiedy tylko możesz – dotlenisz organizm, rozluźnisz napięte trzewia i sprowokujesz wyrzut endorfin. Śpiew (nawet, jeśli fałszujesz) obniży ciśnienie krwi i złagodzi napięcie nerwowe.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek