Zdrowa dieta ‒ korzyści dla całego organizmu
Stosowanie zbilansowanej diety wpływa na cały organizm dziecka, w tym również na stan układu pokarmowego. Odpowiednia dieta pozwala zachować prawidłową perystaltykę, jak również odżywia kosmki jelitowe. U zdrowego dziecka ważne jest, aby dieta była różnorodna ‒ dzięki temu możliwe jest dostarczenie wszystkich potrzebnych witamin, mikro- i makroelementów. W codziennej diecie dziecka powinny się znaleźć:
- pełnoziarniste produkty zbożowe, stanowiące podstawowe źródło energii;
- produkty mleczne;
- pokarmy wysokobiałkowe, takie jak mięso, jajka, rośliny strączkowe;
Błonnik, znajdujący się w pełnoziarnistych produktach zbożowych, działa jak szczotka, która wymiata resztki pokarmowe z jelit, zapobiegając ich zaleganiu. Oczywiście, równie istotne jest picie odpowiedniej ilości wody ‒ pozwala to uniknąć zaparć.
Flora bakteryjna układu pokarmowego
W jelicie grubym u każdego człowieka bytują bakterie, stanowiące mikrobiom jelitowy, zwany potocznie florą bakteryjną. Nie tylko nie szkodzą one człowiekowi, ale dają wymierne korzyści:
- wytwarzają witaminy z grupy B i K;
- zwiększają wchłanianie minerałów;
- zapobiegają rozwojowi bakterii chorobotwórczych w jelitach.
W ostatnich latach środowiska naukowe zwracają uwagę, że funkcje mikrobiomu jelitowego mogą być znacznie szersze niż dotychczas przypuszczano. Według doniesień mikrobiota jelitowa może odgrywać rolę również w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, a zaburzenia flory mogą wpływać nawet na pojawienie się depresji.
Prawidłowy stolec u dziecka
U dziecka kał jest bacznie obserwowany już od pierwszych dni życia ‒ czy jest oddawany z prawidłową częstością, czy ma odpowiedni kolor lub konsystencję. Zmiana rytmu wypróżnień u dzieci jest ważną wskazówką dla rodzica i lekarza, że coś może być nie w porządku z układem pokarmowym dziecka, chociaż może świadczyć również o zaburzeniach pracy innych układów. Zbyt luźne i często pojawiające się stolce mogą świadczyć o zakażeniu, natomiast zaparcia mają wiele przyczyn.
Diagnostyka schorzeń przewodu pokarmowego u dzieci jest trudna, wymaga od rodzica czujnej obserwacji i rozmowy dostosowanej do wieku dziecka. Podstawą dbania o dobrobyt układu pokarmowego powinien być zdrowy tryb życia i u dzieci nieobciążonych chorobami przewlekłymi ‒ nie ma wskazań do podejmowania dodatkowych działań w tym celu.