Czym jest nowotwór szyjki macicy i jakie są rokowania po jego wykryciu?
Rak szyjki macicy przez wiele lat może rozwijać się nie dając żadnych objawów. Wśród pierwszych symptomów, które powinny budzić niepokój kobiety wymienia się bóle podbrzusza, krwawienia występujące między miesiączkami bądź po odbytym stosunku płciowym, a także obfite miesiączki i upławy.
Wraz ze stopniem zaawansowania choroby szanse na wyleczenie i powrót do pełnego zdrowia maleją, dlatego też tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych.
Jakie badania profilaktyczne należy wykonać w celu diagnostyki raka szyjki macicy?
Rak szyjki macicy jest wykrywany u ok. 3000 kobiet rocznie, a 1700 z nich umiera z jego powodu. Na wczesnym etapie jest on wyleczalny w ponad 99% dlatego też każda kobieta po 25 r.ż. powinna regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym.
Podstawowym etapem diagnostyki w celu wczesnego wykrycia nowotworu szyjki macicy jest wykonanie badania cytologicznego. Jest to proste i bezbolesne badanie wykonywane w gabinecie ginekologicznym. Regularne wykonywanie tego badania pozwala, nawet w 80% przypadków, wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium i zapobiec jego rozwojowi.
Kluczową rolę w diagnostyce raka szyjki macicy odgrywa także wykonanie testu potwierdzającego obecność wirusa HPV. Wirus ten ma kluczową rolę w rozwoju raka szyjki macicy, dlatego też opracowano szczepionkę zapobiegającą zakażeniu. Wytworzone poprzez zaszczepienie przeciwciała działają profilaktycznie oraz leczniczo, zwalczając ewentualną infekcję stanowiącą przyczynę rozwoju raka w przyszłości.
Kolejnym badaniem profilaktycznym jest badanie kolposkopowe, które polega na wziernikowym badaniu dolnych dróg rodnych, a szczególnie szyjki macicy, pozwalającym na wykrycie subklinicznej infekcji wirusem HPV. Badanie kolposkopowe umożliwia rozpoznanie stanów chorobowych i podjęcie odpowiednich kroków ku skutecznemu leczeniu.
Główne czynniki ryzyka raka szyjki macicy
Badania wykazały, że do wystąpienia i rozwoju raka szyjki macicy konieczne jest wystąpienie zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który posiada wysoki potencjał rakotwórczy. Jest to jedno z najczęściej przenoszonych drogą płciową zakażeń. Ryzyko zakażenia wirusem HPV jest znacznie wyższe u osób posiadających dużą liczbę partnerów seksualnych oraz rozpoczynających inicjację seksualną we wczesnych latach życia. Również stosowanie antykoncepcji hormonalnej i posiadanie osłabionej odporności zwiększają ryzyko zakażenia HPV.