Dermatoskopia i wideodermatoskopia – przydatne badania w ocenie zmian skórnych

wideodermatoskopia-warszawa-870x400

Co to jest dermatoskopia?

Dermatoskopia, czyli inaczej mikroskopia epiluminescencyjna to metoda diagnostyczna polegająca na oglądaniu zmian skórnych w powiększeniu (10-20x). Badanie wykonywane jest za pomocą dermatoskopu – urządzenia, które jest lupą umożliwiającą oświetlenie skóry światłem spolaryzowanym lub niespolaryzowanym (dermatoskop immersyjny). Światło wnika w naskórek i skórę właściwą uwidaczniając głębiej położone struktury. Po przeprowadzeniu badania lekarz jest w stanie ocenić, czy badana struktura to przebarwienie, zmiana naczyniowa czy znamię barwnikowe oraz różnicować zmiany łagodne od złośliwych, na przykład czerniaka czy innych raków skóry. Dermatoskopia jest badaniem całkowicie niebolesnym i nieinwazyjnym - może być wielokrotnie powtarzane, także u kobiet w ciąży i małych dzieci. Jest to badanie, które powinno poprzedzać decyzję o chirurgicznym usunięciu zmiany i badaniu histopatologicznym.

Co to jest wideodermatoskopia?

Wideodermatoskopia to badanie podobne do dermatoskopii. Obraz zmian skórnych odtwarzany jest na komputerze, co zwiększa precyzję badania dzięki odpowiedniemu powiększeniu (do 100x) i doskonałej jakości obrazu. Oprogramowanie umożliwia porównywanie wyglądu kilku czy kilkunastu zmian w trakcie danego badania. Dodatkowo, stosowane oprogramowanie (program ekspercki) wykonuje cyfrową analizę znamion i wstępną klasyfikację na łagodne i złośliwe. Należy jednak podkreślić, że ostateczna diagnoza stawiana jest przez lekarza, który weryfikuje wyniki analizy komputerowej. Obrazy przechowywane są w formie cyfrowej, co pozwala w trakcie wizyt kontrolnych wykorzystać zdjęcia do porównań lub oceniać efekty leczenia. Lekarz konsultujący pacjenta może sprawdzić, czy następują modyfikacje wyglądu i budowy zmiany skórnej, na przykład pojawia się asymetria kształtu, inaczej rozkłada się barwnik. Dynamika zmian jest jednym z ważnych aspektów przy podejmowaniu decyzji o zabiegu chirurgicznym.

Jak wygląda badanie dermatoksopem i wideodermatoskopem?

Badanie jest bezpieczne, bezbolesne i nie wymaga szczególnego przygotowania. Skóra przed badaniem nie może być smarowana kosmetykami. Pacjent odsłania zmiany skórne, a lekarz ocenia je z użyciem odpowiedniego urządzenia. Ważne jest, aby lekarz obejrzał wszystkie znamiona, stąd warto pamiętać o zmianach w nietypowych miejscach, na przykład na podeszwie stopy czy między palcami. Dermatoskop to urządzenie optyczne z wmontowanym źródłem światła (spolaryzowanym lub niespolaryzowanym). Jeżeli światło nie jest spolaryzowane, wówczas do badania używa się dodatkowo olejku immersyjnego, żelu lub po prostu wody, co eliminuje refleksy świetlne i poprawia jakość obrazu. Urządzenie ma dwa cylindry, które pozwalają oglądać zmiany na płaskich powierzchniach skóry lub w miejscach trudnodostępnych. Dermatoskop może być także używany do oceny chorób skóry głowy i problemów z włosami (trychoskopia), zmian zapalnych oraz w ocenie naczyń skórnych. Wideodermatoskop to urządzenie składające się z głowicy z kamerą połączonej z komputerem. Obrazy badanego miejsca wyświetlane są na monitorze w powiększeniu nawet stukrotnym. Zdjęcia są zapisywane na twardym dysku, a oprogramowanie automatycznie analizuje zmianę i ocenia prawdopodobieństwo tego, czy badane znamię to choroba nowotworowa. Zdjęcia przechowywane są w formie cyfrowej, dając możliwość oceny, czy znamię zmieniło się od ostatniego badania. Ostatecznej kwalifikacji dokonuje zawsze lekarz. Lekarz również zdecyduje, czy konieczna jest biopsja i badanie histopatologiczne. Badanie za pomocą dermatoskopu i wideodermatoskopu trwa kilka do kilkunastu minut. Czas badania zależy od ilości zmian skórnych pacjenta.

Kto powinien wykonać dermatoskopię i wideodermatoskopię?

Dermatoskopia i wideodermatoskopia powinny być badaniami przesiewowymi w profilaktyce raków skóry, w tym czerniaka. Badanie pozwala zróżnicować rodzaje zmian skórnych, popularnie zwanych pieprzykami i sprawdzić, czy nie ma podejrzenia przemiany w nowotwór skóry. Badaniu podlegają także wszelkie inne zmiany skórne. Należy podkreślić, że zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie są całkowicie uleczalne. Ważne jednak, aby jak najszybciej podjąć decyzję o leczeniu, a do tego niezbędna jest prawidłowa diagnostyka. Badanie powinno być od 15 roku życia wykonywane raz do roku przez osoby, które należą do grupy ryzyka raka skóry. Są to:
  • Osoby posiadające znamiona barwnikowe o różnych kształtach, rozmiarach i zabarwieniu
  • Osoby o jasnej karnacji, łatwo ulegające oparzeniu słonecznemu
  • Osoby często opalające się lub korzystające z solarium
  • Osoby, u których w rodzinie występowały nowotwory skóry lub same zachorowały na czerniaka czy inny nowotwór skóry
Zawsze należy wykonać pilnie dermatoskopię lub wideodermatoskopię, jeżeli:
  • Na skórze pojawiła się nagle nowa zmiana
  • Istniejące znamiona powiększają się, stają się asymetryczne i maja nierówne brzegi
  • Zmienia się kolor znamienia lub staje się niejednolity
  • Zmiana skórna jest opuchnięta, zaczerwieniona, boli, swędzi, łuszczy się
  • Ze znamienia zaczyna się sączyć krew

Dermatoskopia i wideodermatoskopia – opinie

Choroby nowotworowe mogą powstawać u człowieka także w skórze, a najczęstsze z nich to raki skóry, w tym czerniak. W ostatnich latach wzrasta zachorowalność na nowotwory skóry, przede wszystkim na raka podstawnokomórkowego, kolczystokomórkowego oraz czerniaka. Zwykle zmiany nowotworowe nie powstają od razu, rozwijają się przez kilka lat, a wiele z nich poprzedza rozwój zmian przedrakowych. Pewne rozpoznanie choroby umożliwia dopiero wykonanie biopsji, ale lekarz dermatolog zaleci najpierw dermatoskopię lub wideodermatoskopię. Dokładność tych badań, a szczególnie wideodermatoskopii sprawia, że łatwiej odróżnić zmiany potencjalnie złośliwe, wymagające wykonania biopsji, od zmian łagodnych czy wymagających jedynie obserwacji. Są to badania bezbolesne, nieinwazyjne, które mogą być wielokrotnie powtarzane - powinny być wykonywane profilaktycznie. Cyfrowy zapis zdjęć stosowany w wideodermatoskopii umożliwia dodatkowo porównywanie zmian skórnych, które wymagają obserwacji. Dlatego każda osoba z grupy ryzyka zachorowania na raka skóry powinna raz do roku wykonać wideodermatoskopię. Warto również zgłosić się na badanie za każdym razem, gdy pojawia się nowa zmiana skórna lub posiadane znamię zmienia swój kształt, kolor, krwawi lub jest bolesne. Dermastoskopia i wideodermatoskopia to pierwszy krok do dalszej diagnostyki i ustalenia ewentualnego leczenia.
Copyright © 2025. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek