Charakterystyka pracy lekarza internisty
Choroby wewnętrzne to najstarsza i najbardziej obszerna specjalizacja lekarska. Interniści zajmują się bowiem diagnostyką i leczeniem chorób dotykających właściwie wszystkich układów. Jest to praca wymagająca ogromnej wiedzy i doświadczenia. Specjaliści potrafią rozpoznać i radzić sobie zarówno z zakażeniami, jak i przewlekłymi chorobami, niekiedy nakładającymi się na siebie. W kompetencjach internisty leży również szeroko pojęta profilaktyka zdrowotna, czyli edukowanie pacjentów o zdrowych nawykach, w tym prawidłowej diecie i aktywności fizycznej. Pacjentami Oddziału Chorób Wewnętrznych lub gabinetu internistycznego mogą być jednak tylko osoby dorosłe.
Charakterystyka pracy pediatry
Pediatra to specjalista w zakresie chorób dziecięcych. Warto jednak pamiętać, że ‒ wbrew pozorom ‒ dziecko to nie jest mały dorosły. Dziecięcy organizm na różnych płaszczyznach działa nieco inaczej, ze względu na swoją niedojrzałość i ciągły rozwój. Z tego samego powodu dzieci zazwyczaj chorują w nieco inny sposób niż dorośli. Pediatrzy zajmują się pacjentami od momentu narodzin do ukończenia 18. roku życia. Specjalista tej dziedziny musi zatem umieć zauważyć niepokojące objawy zarówno u noworodków, jak i u osób prawie dorosłych. Wymaga to odpowiedniego podejścia do małych pacjentów i dużej dozy cierpliwości.
Przebieg wizyty u lekarza pierwszego kontaktu
Oprócz internisty i pediatry funkcję lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej może pełnić również lekarz rodzinny. Może on zajmować się leczeniem i profilaktyką zdrowotną, zarówno pacjentów dorosłych, jak i dzieci. Udając się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Warto jedynie zabrać posiadaną dokumentację medyczną, zwłaszcza wypisy ze szpitali, a w przypadku dzieci ‒ książeczkę zdrowia dziecka. Na początku wizyty lekarz zbierze wywiad z pacjentem lub jego rodzicem. Następnie specjalista przejdzie do badania fizykalnego, skupiając się na zgłaszanych wcześniej objawach. Na podstawie uzyskanych informacji, lekarz postawi wstępną diagnozę i zaplanuje dalsze postępowanie, które może obejmować wykonanie badań dodatkowych lub wdrożenie leczenia. Jeśli lekarz uzna, że istnieje taka konieczność, może również zalecić kontrolę stanu zdrowia w dogodnym dla pacjenta terminie.
Warto pamiętać, że lekarz pierwszego kontaktu zajmuje się nie tylko leczeniem, ale również profilaktyką, która polega na regularnym wykonywaniu badań kontrolnych, wykonywaniu szczepień zalecanych, a w przypadku dzieci ‒ zgłaszaniu się na bilanse zdrowia.